Asırlık çınarlar

Siirtli 129 yaşındaki Mehmet Esen, Kahramanmaraşlı 124 yaşındaki Mehmet Tatar ve 120 yaşındaki Fatma Solmaz, çocukları, torunları ve sevenleriyle bir bayram daha geçirmenin sevincini yaşadı

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Dünya'nın en yaşlı insanları arasında yer alan Siirt'in Eruh ilçesinde yaşayan 129 yaşındaki Mehmet Esen ile Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan 124 yaşındaki Mehmet Tatar ve 120 yaşındaki Fatma Solmaz'ı, çocukları, torunları ve sevenleri bayramda yalnız bırakmadı. Asırlık çınarlar sevenleriyle bir bayram daha geçirmenin sevincini yaşadı.

İŞARET DİLİYLE SELAMLADI
Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde oğlu Musa Tatar ile yaşayan 12 çocuk, 65 torun sahibi 1889 doğumlu Mehmet Tatar ile 1894 doğumlu 5 çocuk, 27 torun ve 8 torununun torunu sahibi Fatma Solmaz, bayramda ziyaretlerine gelen yakınları ile ayrı bir sevinç yaşadı. Geçen Ramazan Bayramı'nda bir şeker firmasının reklam filminde de oynayan Mehmet Tatar, son günlerde yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle yakınlarını işaret diliyle selamladı.

ŞEKER İKRAM ETTİ
Sevenleriyle zorda olsa konuşarak bayram sevincini paylaşan Fatma Solmaz ise elini öpmeye gelen torunlarına şeker ikram etmeyi ihmal etmedi. Tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılayan Solmaz, "Çocuklarım, torunlarım bütün sevdiklerimle birlikte 241'inci bayramımı geçiriyorum. Ama eski bayramların tadını vermiyor. Yine de ailece bir bayram geçirdiğim için çok mutluyum. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Milletimiz bayramda birlik ve beraberlik içinde olsun" dedi.

CANLI TARİH

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Gedikaşar köyünde yaşayan ve Osmanlı döneminde Ruslara karşı kurulan Hamidiye alayının son neferi olan Mehmet Esen ise güçlü hafızasıyla adeta bir canlı tarih. Uzun yaşamının sırrını anlatan Mehmet Esen, "Ben çölde dağlarda geziyordum. Hiç binada yaşamadım. Şu anda süt dışında ne yersem yiyeyim dokunuyor. Yağlı yemek yemiyorum varsa süt içiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık çınarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN