Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SCADA projesiyle uzaktan müdahale

Giriş Tarihi: 10.8.2013

MESKİ Müdürü Kamil Ülgen, SCADA merkezinde 73 debi ölçüm cihazı, 31 klor ölçüm cihazı, 72 depo seviye ölçüm cihazının ve 180 adet vananın olacağını kaydetti

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Müdürü Kamil Ülgen, SCADA projesiyle birlikte arıza tamirindeki gecikmelerin minimuma ineceğini, böylece su kaybının ve kesintisinin azalacağını söyledi. Ülgen, 'Belediye Hizmetleri Projesi' kapsamında, içme suyu şebekesinde, 'Karşılığı Alınamayan Su'(KAS) seviyesinin iyileştirilmesi için önemli yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

ESKİMİŞ BORULAR

MESKİ'nin içme suyu şebekesi rehabilitasyon çalışmalarına aralıksız devam ettiğini ifade eden Ülgen, "Yeni yapılan depolar ve terfi hatları ile içme suyu şebekesinin basınç sınırları oluşturulmuş, ömrünü yitirmiş içme suyu şebekelerinin rehabilitasyonları yapılarak halkımıza daha sağlıklı ve temiz su getirme amacı ile birlikte eskimiş borulardan kaynaklanan kaçakların önlenmesi de sağlanmıştır" dedi. Proje ile birlikte SCADA merkezinden yapılabilecek işlemleri anlatan Ülgen, "Vana ve pompalarımız uzaktan izlenebilecek ve kontrolleri yapılabilecektir. Depo ve su seviyeleri, basınç ve klor miktarı izlenecek olup düşük ve yüksek olmaları durumunda alarm verecektir. Debi izlenebilecek ve bu noktalardan geçen toplam hacim takip edilebilecektir. Pompalar su ihtiyacına göre çalıştırılacak olup, elektriksel değerlerin takibi gerçekleştirilecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SCADA projesiyle uzaktan müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN