Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekiç sesleriyle değer kazanıyor

Giriş Tarihi: 11.8.2013

Hediyelik eşyalar olarak işlenen bakıra olan ilgi artıyor. Tek parça bakırdan yapılan ve 6 ay süren 3 ayaklı Hint Vazosu ise 10 bin liradan alıcı bekliyor

Sanayisinin yanı sıra bakır işlemeciliği ile de ön plana çıkan Gaziantep'te el emeği göz nuru işlenen bakırların fiyatı emeğe ve tekniğe göre değişiyor. Kentin kültürel mirası sayılan bakırcılar çarşısındaki çekiç sesleri eşliğinde birbirinden nadide eserler ortaya çıkıyor. Tek parça bakırdan yapılan ve 6 aylık işçilik gerektiren 3 ayaklı Hint Vazosu ise 10 bin liraya raflarda müşterisini bekliyor.

TATİLLERDE ÇALIŞIYOR

Babasına yardım ederek mesleği öğrenen 18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Mustafa Üzümcü, mesleğin son takipçilerinden. "Bakır işlemeciliği baba mesleğimiz. Ondan kazandığımızla geçiniyoruz. Ben de tatillerde hem babama yardım ediyorum hem de mesleği öğreniyorum. Bakır işlemeleri verilen emeğe ve tekniğe göre değişiyor" diyen Üzümcü, özel emek isteyen ürünlerle daha çok ilgileniyor.

MERAKLISI BULUYOR
Üzümcü, "Çok çeşit ürün var ve fiyatları uygun. Daha çok turistler bu küçük parçalardan alıyor. Bazen de meraklısı çıkıyor. Bunlar özel ürünler istiyor. Mesela 3 ayaklı Hint Vazosu var ve fiyatı 10 bin lira. Bu çarşıda bu üründen başka bulamazsınız. Yaklaşık 6 ay süren bir işçiliği var. Daha da önemlisi tek parça bakırdan yapılması. Bu ürünü herkes almaz. Meraklısı özellikle çarşıda arayıp bizi bulur. Genelde yabancılar alıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekiç sesleriyle değer kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN