Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir asır sonra 'ilk bayramı' yaşadılar

Kahramanmaraş'tan Suriye'ye göç etmek zorunda kalan ailenin torunları, 110 yıl sonra akrabalarıyla ilk kez bayram coşkusu yaşadı

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Kahramanmaraş'tan Suriye'ye göç etmek zorunda kalan ailenin torunları, 110 yıl sonra Ramazan Bayramı'nda bir araya geldi. 110 yıl sonra döndükleri kentte kavuştukları akrabalarıyla ilk bayramlarını kutlayan Suriyeli aile, ülkelerinden ayrı olmanın hüznünü yakınlarıyla mutluluğa dönüştürüyor. Suriye'nin Halep kentinde avukatlık yaparken yaklaşık 9 ay önce ülkesindeki olaylar nedeniyle geldiği Kahramanmaraş'ta akrabalarının izini bulan Rait Karamustafa'nın girişimleriyle 110 yıl sonra kavuşan akrabalar ilk kez birlikte bayram geçirdi. Karamustafa, 9 ay önce geldikleri Kahramanmaraş'ta bayram sayesinde hüznün mutluluğa dönüştüğünü söyledi.

AİLELER KAVUŞTU

Akrabalarıyla birlikte bayramı yaşamanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Karamustafa, "Bir asır sonra bayramlaştık. Bu bayram çok iyi ama daha güzel günler gelecek. Türk hükümetine çok teşekkür ederiz. Bize çok iyi bakıyor. Ailelerimiz kavuştu. Buraya gelemeseydik nasıl bayram yapacaktık. Suriye'deki savaş nedeniyle vatanımıza döndük. Bu sayede 110 yıl sonra kavuştuğumuz akrabalarımızla ilk kez bayram coşkusu yaşadık" dedi.

MUTLU BAYRAM

Karamustafa ailesinden 83 yaşındaki Remziye Kilzi de 110 yıl sonra eşinin akrabalarıyla bir araya gelip bayramlaşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Kendilerine kucak açtığı için Türkiye'ye ve Başbakan Erdoğan'a teşekkür eden Kilzi, "Burada bayram çok güzel. Çok şükür ki burada akrabalarımıza kavuştuk, mutlu bir bayram geçirdik" diye konuştu.

110 YILLIK HİKAYE

Rait Karamustafa, bir süre kaldıktan sonra döndüğü ülkesinde aile büyüklerine Kahramanmaraş'tan bahsetmiş, dedelerinin buradan göç ettiğini anlayınca akrabalarına ulaşmak için araştırma yapmıştı. Dedelerinin 1903 yılında Süleymanlı köyünde Ermeni çetelerinin baskısı nedeniyle Suriye'ye göç ettiğini öğrenen Karamustafa, Kahramanmaraş'taki akrabalarını bulmuş, Suriye'ye dönerek ailesinin bir bölümünü daha getirerek 110 yıl sonra ulaştığı akrabalarının yaşadığı mahallede ev kiralamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir asır sonra 'ilk bayramı' yaşadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN