Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilçam'ın anıları sinema müzesinde

Yeşilçam'ın hafızası Adana Sinema Müzesi'nde bulunuyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Yeşilçam'a yüzlerce film kazandıran Adanalı oyuncu, yönetmen ve yazarlar ile Adana'da film çekme veya yönetme şansı yakalayan sanatçıların anıları, Anadolu'nun ilk ve tek sinema müzesi olan Adana Sinema Müzesi'nde canlı tutuluyor. Müze sorumlusu Hatice Çay, "Türk sinemasının, Yeşilçam'ın yüzde 75'ini Adanalı sinemacılar oluşturuyor" dedi.

2011'DE AÇILDI

Tarihi Taşköprü'nün karşısında bulunan Adana Sinema Müzesi, 23 Eylül 2011'de Altın Koza Film Festivali hazırlıkları kapsamında kente kazandırılan nostaljik bir müze olarak hizmet veriyor. Müzeye girildiğinde Adana'nın Türk sinema tarihine ne kadar çok oyuncu, yönetmen ve yazar kazandırdığı görülürken, Çukurova topraklarında çekilen film sayısı da dikkati çekiyor.

FİLM İZLENEBİLİYOR

Müzede, Türk sinemasının ustalarının çektiği filmler, fotoğraflarla, oyuncuların filmlerden kalan çeşitli eşyalarıyla, film afişleriyle ve film setlerinde kullanılan bazı materyallerle yaşatılıyor. Müzede, ziyaretçilerin Türk sinemasının unutulmaz eserlerini izleyebileceği 'Kişisel sinema izleme modülü' de hizmet veriyor. Ziyaretçiler, arzu ettiği Yeşilçam filmini izleyip, filmle ilgili bilgi edinebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilçam'ın anıları sinema müzesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN