Bitlis'ten ABD'ye 'peynir' ihracatı

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Bitlis'te üretilen tulum peyniri Amerika'ya ihraç ediliyor. Yolalan beldesinde baba mesleği olan peynircilikle geçimini sağlayan Kerem Çabuk, uzun yıllar evinde gerçekleştirdiği peynir üretimini, yaklaşık bir yıl önce kurduğu ve 17 kişiye istihdam sağladığı tesise taşıdı. Kent merkezi ve çevre yerleşimlerden topladığı sütleri tesiste işleyerek peynire dönüştüren Çabuk, ABD'ye geçen yıl çeşitli firmalar aracılığıyla 30 ton tulum peyniri ihraç ettiğini söyledi.

30 TON GÖNDERDİ
Çabuk, peynirin tesiste yapılmaya başlanmasıyla hem üretimin hem de peynire rağbetin arttığını belirterek, "İlk olarak Bitlis ve çevresinde satmak amacıyla başladığımız peynir üretimi, insanların gösterdiği ilgiye bağlı olarak zamanla artış gösterdi. Şu an çeşitli firmalar aracılığıyla Amerika'ya yıllık 30 ton peynir ihraç ediyoruz. Ayrıca yurt içindeki birçok ile de peynir gönderiyoruz" dedi.

İSTİHDAM SAĞLIYOR
Bölgede istihdamın sağlanmasının büyük şehirlere göçü durduracağını vurgulayan Çabuk, insanların farklı şehirlere gitmek yerine kendi memleketlerindeki işletmelerde çalışmasının daha yararlı olacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitlis'ten ABD'ye 'peynir' ihracatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN