Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantepli kadınların el sanatına ilgisi çok büyük

Gaziantep Bakırcılar Odası'nın açtığı meslek kurslarına katılan kadınlar, maharetlerini bakıra şekil vererek ortaya koyuyor

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Bakır işlemeciliği ve sedef kakma kurslarına katılan kadınlar, bakıra şekil vererek meslek sahibi oluyor. Gaziantep Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, geçmişten günümüze gelen bazı geleneksel meslekleri yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla 2008'den itibaren İş-Kur işbirliğiyle çeşitli meslek edindirme kursları düzenlediklerini söyledi.

200 KADIN MÜRACAAT ETTİ

Açtıkları kurslarda kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlatan Açık, özellikle sedef kakma ve bakır işlemeciliği eğitimlerine kadınların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Kadınların el sanatlarına daha yatkın olduğunu gördüklerini vurgulayan Açık, "Bakır işlemeciliğinde bir ilki yapmak amacıyla çıktığımız yolda ilk kursa 5 kadınla başladık. Şimdi 200'e yakın kadın müracaat etti. Ancak şu anda 45 kadına bakır işlemeciliği ve sedef kakmacılığı kursu veriyoruz" diye konuştu. Bakırcılık mesleğinde vasıflı eleman sıkıntısı olduğuna da dikkati çeken Açık, "Bakır ürünlerine ilginin artmaya başladığı günümüzde kadınların evde oturmak yerine bu mesleğe adım atmalarını istiyoruz. Kendilerini geliştirdikleri takdirde evlerinde de bu işi yaparak aile bütçelerine katkı sunabilirler. Eğer yaptıkları işlerde orijinal modeller çıkabilirlerse, iyi gelir elde edebilirler " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantepli kadınların el sanatına ilgisi çok büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN