Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay kavunu yüz güldürüyor

Kavunun önemli üretim merkezlerinden Amik Ovası'nda yetiştirilen Hatay kavunu, fiyatının düşmemesi ve rekoltesi sayesinde üreticisini mutlu etti

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Verimli tarım arazileri nedeniyle sebzeden tahıla birbirinden farklı ürün desenlerinin ekiminin yapıldığı Amik Ovası'nda yetiştirilen kavun, çok fazla talep görmesi ve fiyatının düşmemesi nedeniyle üreticisinin yüzünü güldürdü. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan kavunun önemli üretim merkezlerinden Amik Ovası'nda yetiştirilen kavunlar, şeker oranı, tadı ve kendine has kokusuyla dikkati çekiyor.

TALEP FAZLA

Dekar başına yaklaşık 4-5 ton hasat yapılabilen, iç piyasanın yanı sıra yurt dışından da büyük talep gören kavun, tarlada 60 kuruş- 1 liradan satılacak tezgahlardaki yerini alıyor. Bu yıl bol ürün hasat etmeye başlayan üretici, ürünlerinin çok talep görmesi ve fiyatın düşmemesi nedeniyle oldukça memnun. Edinilen bilgiye göre geçen yıl bölgede 14 bin 580 dekar alanda 31 bin 125 ton ürün alındı.

GÜNLÜK 25 LİRA

Sabahın ilk ışıklarıyla toplanmaya başlayan kavunlar, kamyonlarla İstanbul başta olmak üzere büyük kentlere gönderilerek satışa sunuluyor. Yaz aylarında en fazla tercih edilen meyvelerden biri olan kavun, üreticisinin yanı sıra toplayıcısının da yüzünü güldürüyor. Erken saatte tarlaların yolunu tutan genç, yaşlı, kadın, erkek birçok işçi, öğleye kadar çalışarak 25 lira ücret alıyor.

EKMEK KAPISI
Kavun toplama işi, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde kalan Suriyeliler için de ekmek kapısı oluyor. Evlerine ekmek götürebilmek için tarlaların yolunu tutan Suriyeliler de üreticisinin yüzünün güldüren kavun sayesinde geçimlerini sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay kavunu yüz güldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN