Silifke'de kazı başladı

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Mersin'in Silifke ilçesindeki Silifke Kalesi'nde kazı ve restorasyon çalışmalarına başlandı. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran, Selçuk, Ankara, Pamukkale, 100. Yıl ve 19 Mayıs üniversitelerinden toplam 30 öğretim görevlisi ve öğrenci ile 30 işçinin kazı çalışmasında görev yaptığını ifade ederek çalışmaların 15 Kasım 2013 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.

4 AŞAMALI KAZI

Geçen yıl yapılan çalışmalarda Evliya Çelebi'nin bahsettiği Beyazıt Camisi, evler ile sokak dokusunun ortaya çıkarıldığını hatırlatan Boran, "Silifke Kalesi, çağının önemli yapılarından biri olup kaleyi doğa ve insan tahribatından koruyarak, kısa zamanda insanlığın hizmetine sunmayı hedefliyoruz" dedi. 2011'de başlayan çalışmalar, belgeleme, temizlik, kazı ve geçici koruma aşamasından oluşuyor.

HALKIN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Öğretim Görevlisi İshak Kozak da kalede yapılan kazı çalışmalarının başarıya ulaşmasında bölge insanının desteğinin çok önemli olduğunu bildirdi. Kozak, Kazıya Kültür ve Turizm Bakanlığı ve üniversiteler tarafından verilen desteğin önemli olduğunu, ancak yöre halkının desteğine daha fazla ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Esma OKUR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke'de kazı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN