Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Songül nefesini sağlıklı alacak

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Gaziantep'te solunum yetmezliği yaşayan 8 yaşındaki Songül'ün göğsünde, bu yaştaki bir hastaya dünyada ilk kez yapılan ameliyatla yanında taşıyabileceği bir cihaz takıldı

Gaziantep'te solunum yetmezliği nedeniyle cihaza bağlı olarak yaşayan 8 yaşındaki Songül Kaplan, çocuk yaştaki bir hastaya dünyada ilk kez yapılan ameliyat sonrası sağlığına kavuştu. Artık yanında taşıyacağı 'Pace' adı verilen küçük bir cihazla düzenli nefes alabilecek olan Songül'ün ameliyatını yapan ekibi kutlayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, "Dünyada ilk defa bu yaştaki bir çocuğa bu ameliyatı yaparak sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

TEŞHİS 7 AY ÖNCE KONULDU

Kaplan ailesi, 7 ay önce solunum yetmezliği nedeniyle kızları Songül'ü Çocuk Hastanesi'ne götürdü. Yapılan muayenede küçük kızın nadir görülen "Konjenital santral hipoventilasyon sendromu" hastası olduğu tespit edildi. Yatarak ve solunum cihazına bağlı olarak nefes alıp veren küçük kızın sağlıklı yaşama dönebilmesi için ameliyat olması gerektiği kanısına varan doktorlar, Songül'ü Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk etti. Hastanede yapılan tahlil ve tetkiklerin ardından doktorlar, yetişkinlerde uygulanan ancak çocuk hastalarda henüz uygulanmayan ameliyatının yapılmasıyla sağlığına kavuşacağı görüşünde birleşti. Bu kararın ardından Şahinbey Uygulama ve Araştırama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli, Göğüs Cerrahisi Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Maruf Şanlı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Şanlı; 1,5 saat süren başarılı operasyonla küçük kızın göğsüne 'Pace' denilen bir cihaz taktı.

ONDINE'NİN LANETİ

GAÜN Rektör Prof. Dr. Coşkun, "Songül; bir kız çocuğunun uyuyabilmek için makineye bağlı olmak zorunda kalışının anlatıldığı 'Ondine'nin Laneti' adlı filme konu olan yaşamın benzeri bir hayat sürüyordu. Kızımızın yeniden sağlığına kavuşabilmesi için arkadaşlarımız yoğun gayret gösterdi. Bu ameliyat, bu yaşta bir hasta için dünyada ilktir. Yapılan ameliyat esas itibariyle kalp pili dediğimiz kalbe yerleştirilen pilin bir benzeri olan Pace isimli cihazın akciğere yerleştirilmesidir. Akciğere suni bir uyarıcı ve bu sayede solunumu ayarlayıcı bir pil yerleştirildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Songül nefesini sağlıklı alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN