Mezra hasretine son veren köprü

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Tunceli'de bir grup vatandaş, terör olayları nedeniyle 19 yıl önce güvenlik gerekçesiyle boşaltılan mezralarına gidip gelebilmek için Munzur Çayı üzerine tahtadan köprü yaptı. Merkeze 36 kilometre uzaklıktaki Sarıtaş köyüne bağlı olan ve 1994 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltılan Gafat ve Peter mezralarına dönüş yapmayı planlayan bir grup vatandaş, Munzur Çayı üzerine tahta köprü yaptı.

ULAŞIM SORUNU

Açılışa katılanlar, Munzur Çayı kıyısında piknik yapıp canlı müzik eşliğinde eğlendi. Söz konusu mezraların Tunceli- Ovacık karayoluna bağlantısını sağlayan güzergaha yapılan köprünün açılışında konuşan BDP Tunceli İl Başkanı Ergin Doğru, yıllardır mezralarına dönmek isteyen vatandaşların ulaşım sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

BARIŞLA HER ŞEY OLUR

Tunceli kent merkezinde yaşayan ve Peter mezrasına dönmek isteyen Cemile Kıt barışın önemine vurgu yaparak, "Barış olduktan sonra her şey olur. Biz de köylerimize döneriz. Şimdi mezarlarımıza gidemiyoruz, yolumuz yok, köprümüz yok. Biz fakir insanlarız, herkes köylerine dönmek istiyor ama yol yok, köprü yok. Sayın Başbakanımızdan bunu istiyoruz" dedi. Musa Ali Kıt ise, "Bu köprünün adı barış köprüsüdür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezra hasretine son veren köprü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN