Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi konak turizme açıldı

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı ve Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı köyündeki tarihi konak 460 bin liraya yenilenerek turizmin hizmetine sunuldu

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Türkiye'nin tek Ermeni Köyü olan, Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyündeki 200 yıllık konak onarılarak turizme kazandırıldı. Restorasyon çalışması ile tekrar ayağa kaldırılan konak düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Altınözü Kaymakamı Ali Aslantaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, ilin kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNE TAHSİS

Törende konuşan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, mülkiyeti Hatay Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan konağı 30 yıllığına Vakıflı köyü tüzel kişiliğine tahsis ettiklerini söyledi. Tarihi konağın restorasyon çalışmalarının 460 bin liraya mal olduğunu belirten Lekesiz, bu rakamın 225 bin lirasının Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, 235 bin lirasını da İl Özel İdaresinin karşıladığını belirtti.

GEÇMİŞ EN BÜYÜK HAZİNEDİR

Gelecek kaygısı olan her insanın, her toplumun, her ülkenin geçmişinden vazgeçemeyeceğini belirten Lekesiz, "Biz biliyoruz ki geçmiş bu günü geliştirip, geleceğin daha da güçlü kurulmasına yarayan, en büyük hazinedir. Nasıl yüksek bir sıçrayışı yapabilmek için birkaç adım geriye açılmak gerekirse, geçmişinde öyle bugünü geliştirip, geleceği kurmak gibi, oradan enerji alıp, beslenmek gibi çok önemli bir rolü vardır" dedi.

MİSAFİRLERİ AĞIRLAYACAK
1800'lü yıllarda Antepliyan ailesi tarafından yaptırılan, ailenin 1939 yılında Lübnan'a gitmesinden sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen tarihi konak, köyü ziyaret edecek olan misafirleri ağırlayacak. Konak 7 odadan oluşuyor. 5 odası pansiyon. 1 odası kafeterya, 1 odası da mutfak olarak kullanılacak ve elde edilecek gelir yine köye harcanak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi konak turizme açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN