Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi miras gün ışığına çıkıyor

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, il genelindeki tarihi mirası gün ışığına çıkarmak için yapılan kazı çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getirdi

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ilin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerini gün ışığına çıkarmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatlarıyla gerçekleştirilen kazı çalışmalarının akademik personel eşliğinde başarıyla sürdürüldüğünü söyledi. Vali Coş, Kozan ilçesinde bulunan ve yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Anavarza Kalesi ve Antik Kenti'nde kurtarma kazısı yapıldığını belirtti.

BAKAN ÇELİK'E TEŞEKKÜR

Anavarza'daki kurtarma kazısı sonucunda, bölgedeki antik tiyatro ve anıtsal kapı olan Ala Kapı çevresinde bitki ve yüzey temizliğini yapıldığını kaydeden Vali Coş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleri ile Anavarza'da 2013 yılı kazı çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Ceyhan'daki Sirkeli Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Coş, höyükteki kazılarda bulunan 85 adet envanterlik eser ile 420 adet etütlük eserin Adana Arkeoloji Müzesi'ne kazandırıldığını söyledi. Vali Coş, Ceyhan'daki kazılara desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi miras gün ışığına çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN