Tarihe geçmiş kişilerin isimleri okullara veriliyor

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Adana'da 4 yeni okula, tarihe geçmiş önemli kişilerin adları verildi. 2 okulun da ismi değişti

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, tarihin önemli şahsiyetlerinin adlarını yaşatmadaki kararlılık kapsamında, eğitim ve öğretim faaliyetine başlayan 4 yeni okula "Arif Nihat Asya", "Medine Müdafii Fahrettin Paşa", "Vali Ziyapaşa" ve "Hayret Efendi" isimlerinin verildiğini söyledi. Coş ayrıca Kenan Evren ve Orgeneral Bedrettin Demirel adını taşıyan okullarda da isim değişikliği yapıldığını açıkladı.

FAHRETTİN PAŞA'YA SAYGI

Vali Coş'un açıklamasına göre tarihi kişiliklerinin isminin verildiği okullardan biri Yüreğir'de 3 milyon 926 bin 560 lira maliyetle yeni yaptırılan 32 derslikli İmam Hatip Lisesi oldu. Okula, Mondros Mütarekesi'nden sonra teslim olmayıp Medine'yi 72 gün daha savunan ve "Medîne Müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" adlarıyla anılan Osmanlı kumandanı "Medine Müdafii Fahrettin Paşa" adı verildi.

ZİYAPAŞA ANADOLU LİSESİ

Sarıçam'da da 1 milyon 355 bin 820 lira maliyetle yeni 28 derslikli ek bina, Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinen, Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü "Bayrak" şiirinden dolayı "Bayrak Şairi" olarak da anılan Türk şairi Arif Nihat Asya'nın adını taşıyacak. Yüreğir'de 1 milyon 837 bin 260 lira maliyetle yeni yaptırılan 28 derslikli Anadolu Lisesi'ne ise 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin en önemli devlet adamlarından birisi olan ve en çok eser veren Tanzimat Dönemi yazarlarından olan, Suriye, Konya ve Adana Valiliği görevlerinde bulunan, "Vali Ziyapaşa" adı verildi.

HAYRET EFENDİ

Tarihi şahsiyetlerin adını taşıyan okullardan 4'üncüsü ise Yüreğir'de 3 milyon 926 bin 560 TL maliyetle yeni yaptırılan 32 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Okula, 1848 yılında Adana'da doğan, tanzimat döneminden sonra devam ettirdiği eski klasik şiirleriyle tanınan, gerçek adı Mehmet Bahaeddin olan ancak aldığı mahlas olan "hayret" ile anılan, öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinde bulunan, "Hoca" olarak da anılan hiciv ustası "Hayret Efendi"nin adı verildi.

PAŞALARIN ADI SİLİNDİ

Vali Coş ayrıca, Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu'nun adının, 2012 yılında vefat eden, Karakaç, Kenan Evren İlköğretim okulu'nun adının da Demokrasi İlköğretim Okulu değiştirildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe geçmiş kişilerin isimleri okullara veriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN