Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylem yaptılar mazgallar açıldı

Adana'nın Anadolu Mahallesi'nde 914 sokak sakinleri, asfalt yaparken yağmur suyu tahliye girişlerini kapatan iş makinesinin önünü kesince mazgallar kısa süre sonra açıldı

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Adana'nın en büyük yerleşim alanlarından Anadolu Mahallesi'nde 914 Sokakta yaşayanlar, asfaltlama yaparken yağmur suyu tahliye kanallarının giriş deliklerini kapatan Yüreğir Belediyesi iş makinelerine tepki gösterdi. Makinelerin önüne etten duvar ören sokak sakinleri, birkaç saat içinde çözüme kavuştu. Belediye yöneticilerinin müdahalesiyle kapanan girişler açıldı, asfalt yapımı yağmur suyu tahliyesi dikkate alınarak devam etti.

EN BAŞTA UYARDILAR

Yüreğir Belediyesi ekipleri, yaklaşık 2 hafta önce ilk olarak 914 sokakta asfaltlama çalışmalarına başladı. Ekipler, yaklaşık bin metre uzunluğundaki sokakta asfaltlama yaparken, kışın yağmur sularının tahliyesini sağlayan boruların giriş deliklerini de kapattı. Mıcır dökme işlemi sırasında mahalle halkı görevlileri "Delikler kapanırsa kışın evimizi su basar" diye uyardı ancak iddiaya göre "Bizden sonraki ekip halledecek" yanıtını aldı. Asfalt dökme aşamasında deliklerin açılmadığını gören 914 sokak sakinleri yine uyarıda bulunduklarında "ASKİ'nin sorumluluğunda" yanıtıyla karşılaştı. Bunun üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi'ne de giden vatandaşlara buradan da "Yüreğir Belediyesi'nin görevi" denildi. Bir sorunu çözemeyen sokak sakinleri en sonunda asfalt döken makinenin önünü kesti. Evlerinden getirdikleri masa ve sandalyeleri sokağa koyan vatandaşlar, kadınların ve çocukların da katılımıyla çalışmaları durdurdu. Anadolu Mahallesi Muhtar Azası Oktay Pekyen, göz göre göre kışın evleri su baskınına uğratacak bir çalışma yapıldığını söyledi.

500 KİŞİ YAŞIYOR
Tahliye kanallarının kışın tıkanmada bile kendilerini perişan ettiğini ama en azından tıkanıklık açıldığında sorunun çözüldüğünü belirten Pekyen, "Şimdi ise tamamen üstünü asfalt döküyorlar. Kışın ilk yağmurda bütün evleri su basar. Bu sokakta 127 hane var. Toplam nüfus 500'e yakın. Bu kadar insanın hayatı tehlikeye atılamaz" dedi. Sokak sakinlerinden Leyla Sağbili de evinin girişini göstererek "Yol böyle yapılırsa, kışın evim su altında kalır" diye konuştu. Mahallelinin eyleminin ardından Yüreğir Belediyesi yöneticileri sokağa gelip ekiplerin kapanan deliklerin açılmasını sağladı. Ekipler, sokağın kalan kısmını, delikleri kapatmadan asfaltmaya başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylem yaptılar mazgallar açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN