Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin turizminde hedef 600 bin turist

Ortadoğu'daki karışıklıklara rağmen turizm atılımından vazgeçmeyen Mersin, bu yıl 600 bin turisti hedefliyor

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Ortadoğu ülkelerinde yaşanan karışıklıklar Mersin'in gelişmekte olan turizmini olumsuz etkilese de sektör temsilcileri daha sıkı çalışarak atılımı sürdürmeyi planlıyor. Turizmciler, geçen yıl 534 bin olan turist sayısını bu yılın sonuna kadar 600 bine çıkarmayı hedefliyor. Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, ildeki olanakların en iyi şekilde değerlendirilmesiyle hedefin yakalanacağını söyledi. Mersin'de son dönemde kurvaziyer turizminin ana gündem maddelerinden biri olduğunu kaydeden Numan Olcar, "Şimdiye kadar 4 kruvaziyer gemisi geldi ve 5 bine yakın yolcu getirdi. Sektör olarak kurvaziyer turizmde keti üst noktalara taşıyabilmek adına çeşitli fuarlara tanıtım stantlarımızla katılım gösterdik. 2014 yılı ve sonrası için kurvaziyer turizme yatırım yaptık" dedi.

ROTA TÜRKİYE'YE

Mısır'da yaşanan karışıklıkların Türkiye turizmini olumlu yönde etkilediğini kaydeden Olcar, Mısır'a yanaşacak kurvaziyer gemilerin rotalarını Türkiye'ye çevirdiğini anlattı. Bu gelişme sonrası özellikle Ege kıyısındaki limanlarda ciddi bir hareketlilik gözlendiğini ifade eden Olcar, İzmir ve Kuşadası limanlarının liderliğini koruduğunu, İstanbul'un aktif olduğunu, Karadeniz'de de Trabzon ve Samsun limanlarında ciddi bir hareketlilik yaşandığını kaydetti. Numan Olcar, olumlu gelişmelerden Mersin'in de nasibini alacağını kaydetti.

AKTİF KULLANILMALI
Hedeflenen 600 bin turistin aslında Mersin için yetersiz olduğunu dile getiren Numan Olcar, 324 kilometrelik geniş bir sahil bandına sahip kentin 30-40 bin yatak yerine 400 bin yatağı bünyesinde barındırması gerektiğini söyledi. Mevcut hedeflemelerin kente haksızlık olduğunu vurgulayan Olcar, "Geniş kıyılarımızı yat turizmiyle de değerlendirmeli, marinalarımızı aktif kullanmalıyız" dedi. Şartlar itibariyle en kötü durumda dahi Mersin'de turist artışı sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Olcar, "Bu artışta tanıtımların rolü çok fazla. Önümüzdeki süreçte de yurtiçi ve dışı tanıtımlarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin turizminde hedef 600 bin turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN