Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumcu soygunları organize iş olabilir mi

Adana'da son 8 ayda 11 ayrı kuyumcuda hırsızlık, 4'ünde de gasp olayının yaşanması üzerine çemberi genişleten polis işin bir organize olay olması ihtimalini değerlendiriyor

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Adana'da son 8 ayda 11 kuyumcunun vitrin camlarının kilit taşı kullanılarak kırılması ve vitrindeki altınların çalınması, ayrıca 4'ünün de ateşli silah kullanılarak gasp edilmesi üzerine emniyet müdürlüğü yetkilileri olaylara farklı bir açıdan bakmaya başladı. Meydana gelen tüm kuyumcu soygunlarının faillerini yakalayarak adalete teslim eden hırsızlık ve gasp bürosu ekipleri, şimdi olaylar ve zanlılar arasında bir organizasyon bağının bulunup bulunmadığını araştırıyor.

AÇILIŞ SOYGUNU ŞAKİRPAŞA'DA

Adana'da bu yılın ilk kuyumcu soygunu 22 Ocak'ta Şakirpaşa Mahallesi'ndeki aynı adlı caddede faaliyet gösteren bir işyerinde yaşandı. Kuyumcunun önüne gelen 3 kişi taş atarak vitrin camını kırıp 95 bin lira değerinde 50 altın bileziği çalıp kaçtı. Yakalanan zanlılardan biri tutuklanırken, ikisi serbest kaldı. Hemen ardından 28 Ocak'ta da Dede Korkut Mahallesi Çukurova Caddesi'nde bir kuyumcunun camı levyeyle kırıldı. Vitrindeki 23 bin liralık altınları çalan ve yakalanan 5 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

ÜÇ BÖLGEDE YOĞUNLAŞTI
Devam eden aylarda da Adana'da kuyumculara yönelik hırsızlık ve gasp saldırıları yaşandı. 23 Ağustos itibariyle il genelinde Ocak ayından bu yana Şakirpaşa, Denizli ve Köprübaşı bölgeleri ağırlıklı olmak üzere toplam 11 kuyumcuda hırsızlık ve 4 kuyumcuda silahlı gasp yaşandı. Hırsızlıklarda zanlılar çoğunlukla vitrin camını kırıp altınları çalmayı tercih ederken, gasp yapanlar pompalı tüfek ve tabancayla kuyumcuları etkisiz hale getirerek altınları aldı.

4 SOYGUNA KATILAN VAR

Hırsızlıklarda toplam 250 bin, gasplarda ise 150 bin liralık altın çalındı. Polis kuyumcuların yaşadığı hırsızlık ve gasp olaylarının tamamında zanlıları yakaladı. Bazı zanlıların, 4 kuyumcu soygununa karıştığı belirlendi. Adana İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, aynı zanlıların birkaç olaya karışması, soygunlarda benzer yöntemler kullanılması ve belirli bölgelerde yoğunlaşmasının, 'organize örgüt' ihtimalini akla getirdiğini belirtti. Yetkililer, bu yönde araştırma yaptıklarını ancak somut bir delile ulaşmadıklarını söyledi.

YASAYI BİLİYORLAR

Emniyet yetkilileri, hırsızların kuyumcu soymak için artık daha çok 'vitrin camı kırma' yöntemini tercih etmesinin bir tesadüf olmadığını belirtiyor. Yetkililer, "Vitrin camını kırarak kuyumcu soymak, hırsızlık suçu kapsamına giriyor. Yani cezası daha az. İçeri girip silah doğrultarak soygun yapmak ise gaspa giriyor ve cezası çok daha ağır. Hırsızlar da bunu bildikleri için cam kırma yöntemini kullanıyor" dedi.

KUYUMCULARA ÖNERİLER
Emniyet yetkilileri öte yandan artan olaylar üzerine Kuyumcular Odası'yla işbirliği yaptıklarını söyledi. Yetkililer, "Hırsızlık Büro Amirliği yöneticilerimiz kuyumcularla toplantı yapıp almaları gereken önlemleri anlattı. Bu önlemlerin başında kuyumcuların vitrinlerinde kurşun geçirmez cam kullanması ya da cama film taktırılması, vitrin dizme ya da boşaltma işlerinin kapılar kilitliyken yapılması, soygun halinde polise telefon etmek yerine alarm butonuna basılması geliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumcu soygunları organize iş olabilir mi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN