İkinci 500 listesinde Adana kan kaybetti

Giriş Tarihi: 29.8.2013

İSO'nun "İkinci 500 Büyük" listesinde Adanalı firma sayısı 17'den 15'e düştü

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ilk 500 listesinden sonra "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" çalışmasını da tamamladı. Sanayi kuruluşlarının 2012'de gerçekleştirdikleri üretimden net satışlara göre yapılan listede Adana'dan 15 firma yer aldı. Geçen yıl açıklanan listede ise 17 Adanalı sanayi kuruluşu vardı. Öte yandan listedeki Adanalıların sıralamalarını yükselttiği görüldü.

ÜSTTE OĞUZ TEKSTİL
"Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Yılı Araştırma Raporu" sonuçlarına göre, Adanalı sanayi firmaları Oğuz Tekstil 13., Oyka Kağıt 45., Gürsoy Yem 55., Meltem Kimya 67., Abdioğulları Plastik 176., Kıvanç Tekstil 202., Riga Boya 215., Kimteks Tekstil 268., Oğuz Gıda 276., G.Ç.S. Metal 286., Sepaş Plastik 306., Tuncel Kimya Boya 319., Zahit Alüminyum 388., Adana Besi Yem 440., Bakırlar İplik 492. sırada yer aldı.

İÇ VE DIŞ ZORLUKLAR
Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında Adana sanayi firması sayısının azalmasından üzüntü duyduklarını söyledi. Kıvanç, "Firmalarımız, dünya piyasalarında daralmanın ve zorlu rekabet koşullarının yanısıra yurt içinde de teşvik kaynaklı haksız rekabet ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bunun sonucu Adana sanayisine olumsuzluk olarak yansımaktadır" dedi. Adana sanayisinin en önemli sorunlarının başında teşvik uygulamalarının geldiğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, "Türkiye'de işsizliğin en yüksek olduğu illerden biri Adana'dır. Bu nedenle önceliğimiz Adana'nın teşvik uygulamalarından hak ettiği payı alması olacaktır. Adana sanayisinin, mevcut durumunu koruması ve daha ileriye gitmesi için mutlaka teşvikle ilgili daha fazla imkanlar elde etmesi gerekmektedir" diye konuştu.

LOKOMOTİFLER

Sıralalamaya giren firmaların Adana sanayisi, ekonomisi ve ihracatının lokomotifi olduğunu vurgulayan Kıvanç, "Uygulanan teşvik politikalarının yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen, ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alma başarısını gösteren Adana sanayi firmalarımızı kutluyor, önümüzdeki yıllarda firmalarımızın daha iyi performans göstererek daha çok sayıda yer almasını arzu ediyoruz" dedi.

ÇOĞU SIRALAMA YÜKSELTTİ
Listedeki 15 Adana firmasından sadece 2'si bir önceki listeye göre geriledi. 2 firma ise listeye bu yıl girdi. Diğer 11 firma, sıralamada önemli mesafe kat edip yukarılara tırmandı. Özellikle Meltem Kimya 332'nci sıradan 67'inciliğe yükselerek büyük bir sıçrama yaptı. Oğuz Tekstil de geçen yılki listede 167'inciyken bu yıl 163 milyon liralık üretimden net satışıyla 13'üncülüğe yükselip, ilk 500 listesine yaklaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci 500 listesinde Adana kan kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN