Mor Yakup Manastırı yeniden ibadete açıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Dibek köyündeki Mor Yakup Manastırı, restore edilerek ibadete açıldı

Giriş Tarihi: 29.8.2013
Mardin'in Nusaybin ilçesinin kuzeyinde Bagok Dağı olarak bilinen Tur İzlo Dağı'nda 1172 yılında inşa edilen Mor Yakup Manstırı, Turabdin bölgesinde yaşanan göçlerden sonra terk edildi. 2006 yılında Süryani cemaati öncülüğünde restorasyonuna başlanan manastır, tekrar ibadete açıldı.

GÜZEL ŞEYLER KONUŞULSUN

Nusaybin Kaymakamı Abdulhalim Can, bu toprakların yüz yıllardır Mor Yakup'u, Mor İbrahim'i, Selman-ı Farisi ve Zeynelabidin'i bağrında barındırdığını söyledi. Bu bölgenin kadim bir topluluğa ev sahipliği yaptığını anlatan Can, "Kiliseler sosyal olarak insanların bir araya geldiği, nasihat ettiği, nasihat aldığı, kaynaşılan yerlerdir. Buralarda hep güzel şeyler konuşulur" dedi.

GERİ DÖNSÜNLER

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bölgede yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı bir göç yaşandığına dikkat çekti. Bu ortamda kiliselerin tahrip edildiğini belirten Gökkan, "Biz buradaki halka elimizden gelen desteği sunduk. Önemli olan çok dilli, çok kültürlü, farklı inançların olduğu halkların ülkelerine, köylerine geri dönmeleridir" diye konuştu.

YOĞUN KATILIM
Manastırın açılışına Nusaybin Kaymakamı Abdulhalim Can, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yavzu Köse, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Hüseyin Cavit Ak, Kilise ve Manastırları Koruma Derneği Başkanı Maravgi Çınar, Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Acar'ın yanı sıra çok sayıda davetli ile Süryani cemaati üyeleri katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mor Yakup Manastırı yeniden ibadete açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN