İkinci 500 Şampiyonu yine Arbel Holding

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Mersin'de faaliyet gösteren Arbel Gıda, bu yıl da İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde liderliği kaptırmadı

Kurulduğu günden beri çıtayı hep yükselten ve dünyanın birçok ülkesinde üretim tesisi bulunan Arbel AŞ, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 'İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' listesinde en fazla ihracat yapan firma seçildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını, Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı Mahmut Arslan'ın yaptığı ve merkezi Mersin'de bulunan Arbel AŞ, ihracat rakamını yüzde 14,7 oranında artırarak 105,3 milyon dolar ile ihracat şampiyonu oldu.

DEVAMLILIK İŞİ

Firmanın başarısını SABAH Güney'e değerlendiren Arbel AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, bu rakamların firma kapasitesinin 3'te 1'ini temsil ettiğini, bünyelerinde bulunan diğer firmaların katılımı olması halinde ise 'Birinci 500' içindeki ilk 50 firma içerisinde yer alabileceklerini söyledi. Sonuçların sevindirici olduğunu ancak ihracatın devamlılık arz eden bir iş olduğunu ifade eden Arslan şunları söyledi:

"SÜREKLİ GELİŞİYORUZ"
"Biz bu başarıyı, uzun yılların birikimi, ekibimizin ve firmamızın uluslararası oyuncular tarafından iyi tanınmasından, yani iyi bir mutfak sahibi olmamız sayesinde kazandık. Türkiye ve dünyada belli noktalarda bulunuyoruz. 1980 yılından beri hep ihracat odaklı çalıştığımız için tüm branşlardaki ekiplerimizle sürekli gelişiyoruz. Alıcılarımız artık kendilerini firmamızın birer ortağı olarak görüyor. Bu da her yıl rakamlarımızı yukarılara taşıyor."

"KAPASİTEMİZ ÇOK DAHA YÜKSEK"
Arbel AŞ içerisinde makarna ihracatının yer almadığına dikkat çeken Mahmut Arslan, "Durum Gıda isimli firmamız 1.'inci 500 içinde yer aldı. Eğer tüm firmalarımızı tek kalemde toplayacak olursak 1.'inci 500'ün ilk 50 firması içerisinde yer alırız. Bizim hedefimiz mevcudu koruyarak, ihracatımızı artırmaktır" şeklinde konuştu.

TEŞVİKLER BÜYÜK GÜÇ
Türkiye'deki bakliyat üretiminin bu yıl gayet iyi olduğunu da sözlerine ekleyen Arsal, "Fakat sektörel olarak şansımız var çünkü; üretim yeterli gelmese bile hükümetin teşvikleri var. Mesela Dahil İşleme Belgesi ile yurtdışından getirdiğimiz ürünü ülkemizde işleyip pazar kaybı yaşanmasının önüne geçebiliyoruz. Bu çok önemli bir güçtür. Türkiye kendi sahasında tanındığı için firmalarla temasta alıcı olan hiç kimseyi boş göndermiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci 500 Şampiyonu yine Arbel Holding
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN