Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İskender'in izleri gün yüzüne çıkacak

Büyük İskender'in Ortadoğu seferi sırasında uğradığı Adana'nın Karataş ilçesindeki Magarsus antik kentinde kazı çalışmalarına başlanıyor

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Adana'nın Karataş ilçesi sınırları içinde bulunan, Antik Çağ'da 'kehanetin merkezi' olarak bilinen ve Makedonya Kralı Büyük İskender'in Ortadoğu seferi sırasında uğrayıp Athena Tapınağı'nda dua ettiği Magarsus antik kenti, gün ışığıyla buluşuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla, Adana Müze Müdürlüğü'nün başkanlığında, yaklaşık 6 bin yıllık antik kentte kazı ve temizlik çalışmaları başlıyor. Magarsus'un gün ışığına çıkması halinde, Efes'in 3 katı büyüklüğünde bir ören yeri olması bekleniyor.

ANTİK TİYATROYLA BAŞLANACAK
Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen ve ekibinin katılımıyla, öncelikle antik tiyatroda yürütülecek kazı ve temizlik çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulan ilk dilim ödenek gönderildi. İleriki dönemlerde de gereken ödenekler etap etap aktarılmaya devam edecek. Antik tiyatroda bitki ve ot temizliği ile başlanacak çalışmalar sonrasında, kazı çalışmalarının tiyatro çevresinde genişletilmesi öngörülüyor.

YIL SONUNA KADAR SÜRECEK
2013 yılında yürütülecek çalışmalar sonrasında antik tiyatronun planının çıkarılması sonrasında 2014 yılında tiyatronun rölöve ve restorasyon projelerinin hazırlanarak, hayata geçirilmesi planlanıyor. Adana Valiliği tarafından da her yönüyle desteklenen çalışmaların, iklim şartlarının uygunluğuna bağlı olarak yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İskender'in izleri gün yüzüne çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN