Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda 2013 yılının ilk pamuk hasadı yapıldı

'nda, bu yılın ilk pamuk hasadına başlandı. Hasattaki verim ve pamuk fiyatlarındaki artış, üreticinin yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 2.9.2013 11:46
İlçeye bağlı Körhacıobası köyü üreticilerinden Cuma Şahin'in kendi arazisinde yetiştirdiği, 2013 yılının ilk pamuk hasadının alımını yapan İnci Çırçır ve Presse Fabrikası'nda, yılın ilk pamuk hasadında kalitesine bakılmadan randıman tespitinde en yüksek kalite olan 40 randımanla alındığı ifade edildi.

Üretimde kalitenin arttığına işaret eden Araban İnci Çırçır ve Presse Fabrikası sahibi Fevzi İnci, ''ndaki, 2013 yılının pamuk hasadında fabrikamıza ilk pamuk hasadını getiren Körhacıobası köyü üreticilerimizden Cuma Şahin'in pamuğunu kalitesine bakmadan kütlü pamuktan en yüksek kalite olan 40 randımanından değerlendirdik. 2013 yılı pamuk fiyatının bu gün itibarıyla bir kilogram kütlü pamuğu 1 lira 60 kuruş olarak alıma başladık. Önümüzdeki günlerde fiyat ne olur şimdiden bilemiyoruz. Bugünkü alımına başladığımız aynı fiyattan devam edebileceği gibi altına da düşebilir yükselebilir de. Bu yıl geçen yıllara oranla fiyat yüksekliği bu yıl üreticisinin yüzünü güldürüyor. 2013 yılının ilk pamuk hasadını yapan üreticimize hem yılın ilk pamuğunu yetiştirdiği hem de fabrikamızı tercih ettiği için bir adet cumhuriyet altını ile ödüllendirdik' dedi.

Araban Ovası'nda 2013 yılının ilk pamuk hasadını alan Körhacıobası köyünün pamuk üreticilerinden Cuma Şahin, belirlenen fiyatın memnun edici olduğunu kaydederek, 'Uzun yıllardır fiyat düşüklüğü sebebiyle pamuk maliyetini bile karşılamıyordu. Pamuk, çiftçisine uzun yıllardan beri zarar ettirdiği için pamuk ekmeme kararı almıştık. Bu yıl da Araban Ovası'nda toplam 25 bin dönüm civarında gerçekleşen az denecek kadar pamuk ekimi yapan biz üreticiler, belirlenen fiyattan memnun kaldık' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araban Ovası'nda 2013 yılının ilk pamuk hasadı yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN