Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşut: Listeler bir gösterge olmamalı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, en büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı listelerin tek başına veri olarak kabul edilmesinin yanlış olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, 'Türkiye'nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' listesinde Mersin merkezli sadece 5 tane firmanın bulunmasını, büyük firmaların merkezlerinin İstanbul olarak görünmesine bağladı. Listenin gösterge olarak kabul edilmemesi gerektiğini belirten Aşut, genel üretim yapısı aktif ve dinamik KOBİ'lere dayanan birçok Anadolu kentinin bu listelerde yer almamasının, sanayisinin gelişmediği anlamına gelmediğini vurguladı.

FİRMALARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Mersin'in, ekonomik büyüklük anlamında, listedeki firmaların yer aldığı birçok kentten daha büyük sanayi üretimine ve ihracatına sahip KOBİ kenti olduğuna dikkati çeken Aşut, "Elbette ulusal ve küresel çapta, markalaşmış firmalar hedefimizdir. Bu anlamda bu firmaları oluşturmaya çalışırken bir yandan da ekonomimizin omurgası olan KOBİ'lerimizi de büyütmeye, geliştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl İSO birinci 500'de 3, ikinci 500'de 5 firmamız var. Bu firmalarımızın kurumsallaşmış yapısı ile gurur duyuyoruz" dedi.

MERSİN'E YAZILMIYOR

Aşut, ikinci 500 listesinde Mersin'den sadece 5 firma bulunmasını ise şöyle açıkladı: "Tarımdan gıdaya, inşaattan çimentoya ve metal işlerine kadar çeşitlilik arz eden katma değer yaratan firmalarımız var. Aslında reel anlamda bu listelerde daha fazla Mersin firması var ancak bu firmaların üretim yeri Mersin olmasına rağmen vergisel anlamda kağıt üzerinde merkezleri İstanbul göründüğü için Mersin'in hanesine yazılmıyor. İSO listelerinin daha gerçekçi olması için bu sistem yeniden gözden geçirilmeli. Bu listeler bir gösterge olarak kabul edilmemeli."

YATIRIMLARIN ÖNÜ AÇILMALI
İstanbul Sanayi Odası'nın araştırmasında Mersin, Adana, Antakya, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ın yer aldığı Doğu Akdeniz Bölgesi'nden 24 firma bulunduğunu belirten Aşut, şu bilgileri verdi: "Toplam 56 sanayi devi, Doğu Akdeniz Bölgesi'ndedir. Gaziantep, Kayseri, Konya, Karaman ve Niğde gibi Doğu Akdeniz'in hinterlantındaki üretim merkezlerini de hesaba katarsanız, Türkiye'nin yeni Marmarası olmaya aday bu bölgenin İSO Birinci 500'de 70, İSO İkinci 500'de ise 80 firması var. Yani, Doğu Akdeniz ve hinterlantının İSO birinci 500 ve ikinci 500 listesinde toplam 150 sanayi devi var. Listelere zaman zaman giren veya çıkan firmalarla bu rakam 200'ü buluyor. Türkiye'nin 1000 sanayi devinin yüzde 20'sinin olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Türkiye'nin güneyi, sanayi üretiminde ve ekonomik gelişmede, girişimcilikte bir devrim yaratmıştır. Olaya bu açıdan bakılmalı ve bölgenin yatırımlarının önü açılmalıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşut: Listeler bir gösterge olmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN