Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelerde herkes telaşlı

Giriş Tarihi: 4.9.2013

Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki üniversitelerde kayıt telaşı başladı. Sadece Çukurova Üniversitesi'ne bu yıl 9 bin 541 yeni öğrenci kayıt yaptıracak

Bölge üniversitelerinde yeni akademik yılın kayıt işlemleri yapılmaya başlandı. Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) başarılı olarak fakülte ya da yüksek okullarda öğrenim görme hakkı kazanan öğrenciler, kampuslerde kayıt telaşına düştü. Vakıflara ait olanlarla birlikte toplam 27 üniversitenin bulunduğu Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yeni dönem için sadece Çukurova Üniversitesi'nde bu yıl 9 bin 541 yeni öğrenci kayıt yaptıracak.

İLK KAYIT REKTÖRDEN
Güneyin en eski akademik kurumlarından Çukurova Üniversitesi 2013-2014 eğitim öğretim yılı kayıtları 2-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Rektör yardımcıları ilk gün kayıt yaptıran öğrenci ve aileleriyle bu heyecana ortak oldu. Prof. Dr. Kibar, bu yıl toplam 9 bin 541 öğrencinin kayıt yaptıracağını söyledi. Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen kayıtlarda, ilk kayıt Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından yapıldı. Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'ne yeni başlayan Zikriye Songelen'in işlemlerini yapan Prof. Dr. Kibar, yeni öğrencilere başarılar diledi.

HARRAN FARK ATIYOR
Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi'nde kayıtlar, Osmanbey yerleşkesinde merkezi kafeteryada başladı. Kayıtlar 6 Eylül akşamına kadar sürecek. 4 bin 524 öğrencinin kayıt yaptırması beklenen kayıtlarda tüm altyapılar hazır olup, öğrencilerin kayıt esnasında problemle karşılaşmamaları için gerekli tüm önlemler alınmış durumda. Harran Üniversitesi, tercih edilmenin yanı sıra üniversite olarak kendisinden önce kurulan birçok üniversitenin önüne geçti. Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu kayıtla ilgili yaptığı açıklamada "Öğrencilerimizin heyecanı bizi de heyecanlandırıyor" dedi.

ATA'DAN KOLAYlIK

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ne kayıt yaptıracak öğrencilere, çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Osmaniye Belediyesi, Korkut Ata Üniversitesi'nin yeni öğrencileri için danışma masaları oluşturdu. Ayrıca kayda gelen öğrencilere otogarla yerleşke arasında ücretsiz ulaşım imkanı sağlandı. Osmaniye'ye gelen ve belediye danışma masasına uğrayan öğrencilere belediye tarafından hazırlanan broşürler, bloknot, kalem ve flash bellek hediye edildi. Belediye Başkanı Kadir Kara, öğrencilere verdikleri hizmet için 'Mutlu Şehir Osmaniye' sloganından yola çıktıklarını söyledi.

2 BİN 319 YENİ ÖĞRENCİ

LYS sonuçlarına göre Siirt Üniversitesi'ni kazanan öğrenciler için kayıtlar başladı. Okula bu yıl 2 bin 319 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor. Yenilerle birlikte Siirt Üniversitesi'nin toplam öğrenci sayısının 6 bin 500'ü bulacağı tahmin ediliyor. Siirt Üniversitesi Rektörlüğü, kayıtlar için tüm fakülte ve yüksekokullarda kayıt masaları oluşturuldu. Öğrencilerin 2 Eylül'de başlayıp 6 Eylül tarihleri arasında tercih ettikleri bölümlere, mesai saatleri içinde kayıtlarını şahsen başvuru yoluyla yapabilecekleri, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi.

BÖLGENİN AKADEMİK KALELERİ
Çukurova Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Korkut Ata Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Zirve Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, 100'üncü Yıl Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi, Niğde Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Eren Üniversitesi, Alparslan Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerde herkes telaşlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN