Tatarlı'da Akamenid izleri

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Adana'nın Ceyhan ilçesinde sürdürülen Tatarlı Höyüğü kazılarında yeni bulgular ortaya çıkıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 2007 yılında ilk kazma vurulan ve bu yıl 7. sezon kazı çalışmalarına başlanılan Tatarlı Höyüğü'nü ziyaret ederek, kazı başkanı Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer'den kazı hakkında bilgi aldı.

2 BİN 500 YILLIK KABARTMA

Kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Girginer, her geçen gün yeni bilgilere ulaştıklarını söyleyerek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 2007 yılında başlayan kazılarda bölge ve Hitit dünyası için çok önemli veriler elde edildi. M.Ö. 559 yılında kurulan Akamenid İmparatorluğunun izlerine rastladık. Bu döneme ait bir kabartma bulundu. Bu bize yeni bir yol yeni bir ışık olacak buluştur" dedi. Kazılarda şimdiye kadar Adana Arkeoloji Müzesi'ne envanterlik ve etütlük eser olmak üzere yaklaşık 2 bin eser kazandırıldığını ifade eden Girginer, "Şimdiye kadar Yukarı Şehir bölümünde çalıştık. Bu kalenin dışında bu höyüğün yaklaşık 10 katı büyüklüğünde bir Aşağı Şehri mevcut. Yukarı Şehir'de, benzerlerine büyük Hitit merkezlerinde de rastlanılan sur sistemleri, taş döşemeli ve rampalı bir yol ile kutsal yapı açığa çıkarıldı" diye konuştu.

"DESTEĞİMİZ SÜRECEK"
Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de mütevazı bir bütçe ile yola çıktıklarını anımsatarak, "Serdar bey bize geldiğinde ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu, kendisine, ekip arkadaşlarına ve öğrencilerine ne kadar güvendiğimizi söylemiştik. Onlar da bizleri hiç mahcup etmedi. Çalışmalara desteğimiz devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatarlı'da Akamenid izleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN