Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organik balın 'Maden'i

Giriş Tarihi: 6.9.2013

Ekolojik kirlilikten uzak olan ve keven bitkisinin çokça bulunduğu Elazığ'ın Maden ilçesinde organik bal üretiliyor

Zengin bitki örtüsüne sahip, ekolojik kirlilikten uzak, keven bitkisiyle öne çıkan Elazığ'ın Maden ilçesinde yüksek kesimlerde organik bal üretimi yapılıyor. Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok, organik arıcılığın, sanayiden, yerleşim yerlerinden, konvansiyonel tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlardan uzak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların denetimi altında gerçekleştirildiğini söyledi.

510 KOVANDA ÜRETİLİYOR

Balın standartlara uygunluğunun yapılan analizlerle ortaya konulması halinde organik ürün sertifikasıyla belgelendirildiğine dikkati çeken Elitok, her türlü kimyasal kalıntıdan uzak, saf, kaliteli ve sağlıklı balı tüketiciye sunmak için çalışma başlattıklarını belirtti. Elitok, Maden'de birliğe üye 18 arıcı ile 510 kovanda organik arıcılık faaliyetine başladıklarını ifade etti.

YÜZDE 100 DOĞAL
Yusuf Elitok, uygun doğası nedeniyle bu yörede organik arıcılığa başladıklarını dile getirerek "Günümüzde artık gıda kirliliği söz konusu. 'Bal' diye satılan bir sürü sahte ürün mevcut. Glikoz şurubu ve şekerle beslenmiş arıların yaptığı ballar hatta bal sezonunda bile şekerle beslenen arıların yaptığı ballar var. Bu şekilde üretim yapanlara alternatif olarak bu işe başladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organik balın 'Maden'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN