Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ercan Atalay: Takım çalışması nedir (Teamwork)

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Türkiye Futbol ligleri başladı.
Transfer döneminde takımının 3/2 sini değiştiren on oyuncu alıp on oyuncu satan kulüpler başarıyı yakalayamıyor. Takım bütünlüğünün bozulması hazırlık dönemindeki çalışmaları zorlaştırmaktadır. Bu durumda her sporcu kendini göstermek için (ben) demekte (biz) olamamaktadırlar.
Bir futbol takımı belirli bir amaç etrafında birleşen çalışan çeşitli özelliklerdeki sporcular topluluğudur yani bir spor kulübü on tane kaleci veya on tane santrafordan oluşmaz.
On kaleci veya santrafor bir grup oluşturur bir takımda değişik karakter ve özellikleri olan kaleci santrafor sağ bek sol bek belirli bir amaç çerçevesinde birlikte hareket eder.
Takım sporcuları paylaştıkları ortak amaca ulaşmak için birbirilerini tamamlayıcı becerilere sahip olmalıdır. Takım çalışması özveriyi başarıyı yenilgiyi hatta cezalandırılmayı paylaşmayı gerektirir. Takım oyuncusu ortak bir amaç için mücadele eden takımın diğer üyeleri ile iş birliği yaparak çalışan ve şahsi hedeflerini ikinci plana atan sporcudur.
Takım çalışmasının başarılı olması için yardımlaşmak iletişim kurmak paylaşmak dinlemek ve saygı duymak gerekir.
Bir spor kulübünün başarısında takım birlikteliği takım bütünlüğü takım ruhu gibi özellikler çok önemlidir.
Bir futbol takımında sürekli oyuncu değişiklikleri varsa takım bütünleşmesi çok güçtür. Yine bir futbol takımının hedeflerinde bir anlaşma yoksa takım bütünleşmesi mümkün değildir.
Kısaca futbol kulüplerimizin başarılı olabilmeleri için oyuncu seçimini çok iyi yapmak lazım ve takımın her futbolcusunun kendi hedefleri ile takımının hedeflerinin uyumlu olması gerekir. Bir futbolcu çok iyi bir oyuncu olabilir ama kişisel hedefleri takım hedefleri ile birleşmiyorsa takıma faydalı olması mümkün değildir. İdari ve teknik kadro tarafından takım bütünleşmesi başarı ile sağlandığında hedef birlikteliği ve sosyal birliktelik sağlanır takım performansı artar ve başarı için yol alınır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan Atalay: Takım çalışması nedir (Teamwork)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN