Tatarlı Höyüğü'nden iki kent çıkarılacak

Giriş Tarihi: 11.9.2013

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın ziyaret ettiği Adana Tatarlı Höyüğü kazılarında bu yıl iki kentin gün ışığına çıkarılması planlanıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana'nın Ceyhan ilçesi sınırları içindeki Tatarlı Höyüğü'nde 3 bin 500 yıllık Kizzuwatna Uygarlığı'nın izini sürmek ve tarihi kalıntıları gün ışığına kavuşturmak için yürütülen kazı çalışmalarına katıldı. Kazı ekibini ziyaret eden Prof. Dr. Kibar'a yapılanlar hakkında bilgi veren ÇÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, kazılarda 6'ncı yılı doldurduklarını belirtti. Yrd. Doç. Dr. şimdiye kadar buldukları yaklaşık 2 bin eserin Arkeoloji Müzesi'ne verildiğini ve bu yıl 'aşağı kent' ve 'yukarı kent' olarak 2 kenti ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

4 BİN YILLIK TAPINAK

Bu yıl ki kazılarda Tatarlı Höyük'te, yukarı şehrin (stadelin) doğusunda yer alan ve Geç Tunç Çağı'nda farklı evreleriyle kullanılmış bir yapıya ait kalıntılara ulaşıldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, son verilerin de bu yapının bir 'sur yapısı' olduğu ihtimalini güçlendirdiğini söyleyerek; "Çalışmalarımız neticesinde tapınağın 4 bin yıl önce kurulduğunu ancak 3 bin 500 yıl önce kullanıma başlandığı bilgilerine ulaştık. Sağlamlığı ve hiç restore edilmemişliğiyle Orta Anadolu dahil tüm Türkiye'nin en büyük yapısı olma özelliğine sahip" diye konuştu.

MÜZE SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Adana'daki müze yerinin değişeceği bilgisini de veren Yrd. Doç. Dr. Girginer, Milli Mensucat'a ait yerin Kültür Bakanlığı'na devrolduğunu bildirdi. Bu alana dört veya beş adet müze kompleksinin yapılacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Girginer, kendisinin de bu kapsamda danışmanlık yaptığı Tatarlı Höyüğü kazısından elde edilen eserlerden oluşan büyük bir vitrin açacaklarını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, daha sonra kazı evine geçerek Hitit dönemine ait değerli taş ve buluntuların restorasyon çalışmalarını inceledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatarlı Höyüğü'nden iki kent çıkarılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN