Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Coş: Güvenli eğitimden taviz yok

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, yeni eğitim-öğretim yılında okulların ve öğrencilerin güvenliğine yönelik sıkı önlemlerin devam edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.9.2013
Yarım milyonu aşkın öğrenci ve 21 bin öğretmenle yeni eğitimöğretim dönemine başlayacak olan Adana'da, okulların güvenliğine yönelik önlemler sıkı bir şekilde devam edecek. Vali Hüseyin Avni Coş, özellikle okuların çevresinde, öğrencileri suça bulaştırmak ya da madde bağımlılığına alıştırmak isteyenlere izin vermeyeceklerini söyledi. Coş, okullarda gıda güvenliği ve hijyenin de öncelikleri arasında yer aldığını vurguladı.

MARATON BAŞLIYOR

Adana bu sezon, bin 248 devlet ve 84 özel okulda öğrenim gören toplam 510 bin öğrenci ve 21 bini aşkın öğretmen okul yoluna düşecek. Veliler, öğretmenler ve öğrencilerin heyecanlı hazırlığı sürerken, önümüzdeki hafta ders zilllerinin çalmasıyla yoğun maratonun başlayacağı Adana'daki genel tabloyu özetleyen Vali Hüseyin Avni Coş, devlet okullarındaki dersliklerde öğrenci sayısının 35'i geçmemesine özen gösterdiklerini söyledi. Coş, bu amaçla derslik sayısının artırılmasına önem verdiklerini kaydetti.

GÖREVLENDİRME YOK

Okullarda fiziksel ve öğretmen kadrosu olarak ciddi bir eksik bulunmadığını anlatan Vali Coş şunları söyledi: "Okullardaki onarımları yaptık. Yeni okul ve dersilklerin bir bölümü açıldı, bazıları önümüzdeki günlerde açılacak. 2013 sonuna kadar bin 500 yeni dersliği Adana'ya kazandırıyoruz. Bu, Cumhuriyet tarihi boyunca Adana'da yapılmış dersliklerin yüzde 15'i. Diğer yandan öğretmenler kendi kadrolarında çalışacak. Kesinlikle görevlendirmeyle çalışma olmaycak. Bu yönde köylerden talepler oluyor ama görevlendirme mümkün değil."

OKUL ÖNLERİNE TAKİP

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, yeni sezonda okullarda güvenlik, gıda güvenliği ve hijyene yönelik önlemlerin ana gündem maddelerini oluşturduğunu söyledi. Coş, şöyle devam etti: "Özellikle okul çevrelerinde, çocuklarımızı madde bağımlılığın alıştırmak ya da suça sürüklemek için fırsat kollayanların yuvalanmasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda daha önce çıkardığımız bir Valilik tebliği vardı. Buralarda ilgisiz kişilerin durmaması ve duranlara Kabahatler Kanunu'na göre ceza verilmesi yönündeydi. Bunu etkin bir şekilde uygulayacağız. Ayrıca okul kantin ve yemekhanelerinde gıda güvenliği ve hijyen konusunda taviz vermeyecğiz".

Vali Coş: "Her öğrenci bizim için ayrı bir dünya, ayrı bir kıymet. Onların hiçbirinin kılına zarar gelmemesi için gayret edeceğiz. Öğrencilerimize ve ebeveynlere de tavsiyemiz, çocuklarını takip etmeleri. Tedirgin oldukları bir durum yaşadıklarında, okul yönetimleri ve güvenlik güçleriyle bağlantıya geçmelerini istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Coş: Güvenli eğitimden taviz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN