Milyarlık sağlık kampusu sevinci

Adana'nın tek kalemde en büyük kamu yatırımı olan 1 milyar 30 milyon liralık Sağlık Kampusu'nun temeli, 6 Ekim'de Başbakan Erdoğan tarafından törenle atılacak

Giriş Tarihi: 12.9.2013
Adana'ya Cumhuriyet tarihi boyunca tek kalemde yapılmış en büyük kamu yatırımı olacak 1 milyar 30 milyon liralık Sağlık Kampusu'nda temel atma aşamasına az kaldı. Bünyesinde 'Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi' dahil 6 ihtisas hastanesini barındıracak olan kampusun temeli, 6 Ekim tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla atılacak. Kampusun yapılacağı alanda, AK Parti milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Şükrü Erdinç, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, belediye başkanları ve bürokratların katıldığı bir tanıtım toplantısı yapıldı.

5 YILDIZLI OTEL KONFORU

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Sağlık Kampusu'nda Kardiyoloji, Onkoloji, Kadın Doğum ve Çocuk, Fizik Tedavi, Ruh Sağlığı ve Adli Psikiyatrisi alanlarında uzmanlaşmış 6 hastane bulunacak. Toplam yatak kapasitesi bin 550 olan kampus, 340 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. En son teknolojiye sahip cihazlar, laboratuvarlar ve ameliyathanelerle donatılacak olan hastanelerde odalarda 5 yıldızlı otel konforuyla hizmet verilecek. Kampuste helikopter pisti ve her yatağa 3 araçlık olacak şekilde tasarlanmış toplam 4 bin 650 metrekarelik kapalı otopark bulunacak.

'YATIRIM YOK' DİYENLERE
Konuşmasında, sağlık kampusunun Ortadoğu'daki en önemli sağlık kurumlarından biri olacağını belirten AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, tesislerin bünyesindeki Yüksek Güvenlikli Adli Psikatri Hastanesi'nin Türkiye'de ilk olacağını kaydetti. Hastanenin maliyetinin 1 milyar 30 milyon lira olduğunu ve projenin büyüklüğü nedeniyle birkaç firmanın konsorsiyum oluşturarak yapacağını söyleyen Ünüvar, "Bu kampus, Adana'ya Cumhuriyet tarihi boyunca tek kalemde yapılmış en büyük kamu yatırımı olacak. 'Adana kamu yatırımı almıyor' diyenlere bu ifadem selam olsun" dedi.

HER HASTAYA 173 METREKARE

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kampusta her hastaya 173 metrekare kapalı alan düştüğünü belirterek, sunulan sağlık hizmetin kalitesine dikkat çekti. Coş, "Eski hastanelerde aynı koğuşta 8-10 hastanın kaldığını düşünürsek, yatırımın büyüklüğü ortaya çıkar" dedi. Vali Coş, Sağlık Kampusu ile birlikte Adana'nın sağlık üssü olma özelliğinin güçleneceğini kaydetti. AK Parti Milletvekili Şükrü Erdinç de konuşmasında kampusun sadece Adana ve çevre illere değil, aynı zamanda Ortadoğu'daki birçok ülkeye de hizmet vereceğini vurguladı.

DEV SAĞLIK ÜSSÜ
Adana Sağlık Kampusu, büyüklüğü ve olanaklarıyla dikkat çekiyor. Kapalı inşaat alanı 436 bin 749 metrekare olan kampusta, kemik iliği merkezi, robotik ilaç hazırlama ünitesi, ileri düzey pataloji birimi, tüp bebek ünitesi, transfüzyon merkezi, nükleer tıp ünitesi, protez-ortez laboratuvarı gibi birimler de bulunuyor. Kampus bünyesinde 2'si süit 46 ameliyathane yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyarlık sağlık kampusu sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN