Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler gelince kiralık ev krizi çıktı

Giriş Tarihi: 13.9.2013

Mersin'e gelen Suriyeliler, kiralık ev bırakmadı. Ev sahipleri memnun yerli kiracılar ise üzgün

Ülkelerindeki savaştan kaçarak bölgemize gelen ve ev kiralamak isteyen Suriyeliler, özellikle fırsatçı emlakçıları harekete geçirdi. Adana, Mersin, Osmaniye, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa gibi illerde ev sahipleri, "Oğlum Almanya'dan gelecek", "Kızım-oğlum evlenecek" gibi bahanelerle kiracılarını çıkarıp, evlerini Suriyelilere yüzde 100 artışla kiraya veriyorlar.

PARA HIRSI BÜRÜDÜ

Mersin Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Suriyelilerin bölgemize akın etmesiyle birlikte özellikle fırsatçı emlakçıların piyasada cirit atmaya başladığını öne sürerek, "Gözlerini para hırsı bürümüş bu insanlar ev sahiplerini kandırıp, evlerini yüksek fiyata kiraya vermeye ikna ediyorlar. Ev sahipleri de kiracılarını bir yolunu bulup çıkartıyor" diye konuştu.

KİRALAR İKİYE KATLADI

Mersin'de daha önce 3+1 dairenin fiyatı aylık 400-500 lira iken Suriyelilerin gelmesinden sonra bu rakamların bin liraya ulaştığını belirten Oda Başkanı Yavuz Selim Madenli, "Maddi durumları iyi olan Suriyeliler hiç itiraz etmeden bu parayı veriyor. O yüzden de başta Mersin olmak üzere bölgemizdeki illerde kira terörü başladı. Bu durumun önüne geçmek için çalışıyoruz" dedi.

EVDEN ÇIKARTTI

Yıllarca oturduğu evinden çıkarıldığını anlatan berber Hasan Esmer (37), "Pozcu'da 400 liraya oturuyordum, ev sahibim beni çıkardı, evi 850 liraya Suriyelilere kiraya verdi. Suriyeliler dengemizi bozdu" dedi. Suriyeliler geldikten sonra hayatın pahalandığını, kiraların iki katına çıktığını söyleyen ev hanımı Yelda Yaman (40) ise "Kiralar arttı, çarşı pazarda fiyatlar iki katına çıktı" şeklinde konuştu. Edibe Tollu da, ev sahiplerine ve fırsatçı emlakçılara izin verilmemesini istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler gelince kiralık ev krizi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN