Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitlis'in elması cebi dolduracak

Giriş Tarihi: 14.9.2013

Bitlis'in Tatvan ilçesinde 4 yıl önce kurulan tam bodur elma bahçesinin verimi, bu ürünün yöre çiftçisi için yeni bir alternatif olabileceği umudunu güçlendirdi

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle 4 yıl önce kurulan 'tam bodur elma bahçesi' alınan yüksek verimle yüzleri güldürdü. Adabağ köyü Taşburun mevkiinde oluşturulan bahçeyi inceleyen Tatvan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Kurban, Tatvan'ın meyve yetiştiriciliği konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

VERİM VE KALİTE YÜKSEK

Tam bodur elmanın en büyük özelliğinin meyve ağacının boyunun yaklaşık bir ile bir buçuk metre boy atması ve bunun yanında meyve ağacının yüksek verim vermesi olduğunu vurgulayan Kurban, " Bu bahçeden yaklaşık 300 ton elma bekliyoruz. Buna benzer ilçemizde iki tesis oluşturuldu. Bunun yanında son 3 yıl içerisinde Valilik ve Özel İdarenin de desteğiyle ilçemiz de 80'e yakın yarım bodur meyve bahçeleri de oluşturduk. Bu her sene git gide artacaktır" şeklinde konuştu.

Pazar sıkıntısı yaşanmıyor
Bölgede elma yetiştiren üreticilerin pazar konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığına dikkat çeken Ali Kurban, eylül ayı sonlarına doğru hasadı yapılacak olan elmaların yurdun dört bir yanına ihraç edileceğini kaydetti. Adabağ köyünde oluşturulan tam bodur elma bahçesi tesisine telli terbiye sistemi ve damla sulama sisteminin kurulduğunu belirten Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi İsmail Fehmi Kara ise tesiste dönüm başına 333 meyve ağacı yerleştirdiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitlis'in elması cebi dolduracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN