Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın Koza'da Adanalılık ruhu

Türk sinemasının 'Dört Yapraklı Yonca'sı Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit, Adana Uluslararası 20'nci Altın Koza Film Festivali'nde ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Adana 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 'Dört Yapraklı Yonca' olarak adlandırılan, Türk sinemasının efsane isimleri Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit'in bir araya geldiği geceyle başladı. Halit Ergenç, Yiğit Özşener, Sinan Tuzcu ve Yetkin Dikinciler'in kavalyelik ettiği Şoray, Akın, Girik ve Koçyiğit bir kez daha hayranlarının gönlünde taht kurdu. A Haber'in canlı yayınladığı açılış töreninde pop sanatçısı Göksel de şarkılarıyla sahne aldı.

GECE GÖRKEMLİYDİ

Merkez Park Anfi Tiyatro'daki töreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Ertürk'ün de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi izledi. Levent Özdilek'in sunduğu görkemli gecede, Dört Yapraklı Yonca'nın yıldız isimleri, kırmızı halıya adım atmalarından itibaren büyük sevgi gösterileriyle karşılandı. Tek tek sahneye davet edilen ve beyaz koltuklarda ağırlanan sanatçılar, izleyicilerin sevgi gösterileri nedeniyle zaman zaman sahnede duygusal anlar yaşadı.

BİZDEN HALA BIKMADINIZ

Sahneye ilk çıkan isim olan Fatma Girik, düzenlenen ilk Altın Koza Film Festivali'nde kendisinin Ezo Gelin filmiyle ödül aldığını belirterek "O zaman böyle bir mekan değil, çay bahçesi gibi bir yerde ödül almıştım. Ama çok güzel bir ortamdı" dedi. Filiz Akın ise zarif hareketlerle selamladığı izleyicilere "Uzun yıllardır hala bizden bıkmadınız. Hala alkışlıyorsunuz. Teşekkür ederim" diye seslendi. Hülya Koçyiğit de "Taht sahibi isimlerle aynı sahnede olmak çok güzel" dedi.

ÖMRÜME 10 YIL KATTINIZ
Törende en büyük ilgiyi Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray gördü. Çok heyecanlı olduğu gözlenen Türkan Şoray, kendisine yoğun sevgi gösterilerinde bulunan izleyicilere "Bizim her şeyimizsiniz. Bu gördüğüm sevgi ömrüme 10 yıl katmıştır" dedi. Daha sonra el ele tutuşan Dört Yapraklı Yonca'nın yıldızlarına plaket verildi. Havai fişek gösterileriyle süslenen tören, pop sanatçısı Göksel'in Türk sinemasından şarkılar seslendirdiği konserle devam etti.

KENDİSİYLE YARIŞIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Altın Koza'nın kendisiyle yarışan ve her yıl büyüyerek gelişen bir organizasyon olduğunu söyledi. Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit'in şimdiye kadar 2 ya da 3 kez bir araya geldiğini, bunlardan birini de Adana'nın başardığını kaydeden Aldırmaz, festival hakkında bilgi verirken şöyle konuştu: "Festivalimizde 3 yarışma olacak. Ama özellikle öğrenci filmleri bölümüne önem veriyoruz. Her festivalimizde en az bir kalıcı ser bırakmak istiyoruz. Bu nedenle de bu yıl Hababam Sınıfı Müzesi kuruyoruz. Müzede, Hababam Sınıfı filminde rol alan oyuncuların mumya heykelleri de olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Koza'da Adanalılık ruhu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN