Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlikte iş yapma kültürü gelişiyor

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, firmaların uluslararası rekabetçiliğini desteklemek amacıyla bakanlık olarak "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" ile destek verdiklerini belirtti. Firmaların bu uygulama ile 'birlikte iş yapma kültürünü' geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Çağlayan, tebliğde yapılan düzenlemelerle yeni açılımlar sağlandığını ifade etti.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR
Çağlayan,2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefi kapsamında uygulanan yardımları yeni bir anlayışla ele aldıklarını belirtti. Kümelenme anlayışını temel alan, proje bazlı hedef pazar ve hedef sektör odaklı, terzi işi bir anlayışla hazırlanan 'Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ - Ur-Ge' ile firmalara uluslararası rekabette destek sağladıklarını ifade eden Çağlayan, "Birlikten kuvvet doğar. Ur-Ge Destekleri firmalarımızın birlikte iş yapma kültürünü geliştiriyoruz" dedi.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR OLDU
Bakan Çağlayan, işbirliği kuruluşlarının bu Tebliğ kapsamındaki destekler çerçevesinde önemli kazanımlar elde ettiğini bildirdi. İşbirliği kuruluşlarının ortak tehditleri ortak fırsatlara dönüştürme vizyonuyla KOBİ'lere yönelik olarak 3 yıl süresince eğitim, danışmanlık, yurtdışı pazarlama, alım heyeti faaliyetlerini gerçekleştirdiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti: "Rekabet gücünü artıran KOBİ'ler, yurtdışı pazarlama faaliyetleri ile pazar paylarını artırmaktadır. Her faaliyet alanında harcamalar firmalar adına İşbirliği Kuruluşları tarafından yapılmakta, sonrasında ise yüzde 75 oranında hibe şeklinde İşbirliği Kuruluşlarına geri ödeme yapılmaktadır."

TEBLİĞ NE GETİRİYOR?
Tebliğde desteklerin daha etkin ve verimli şekilde yürütülmesini temin etmek için şu düzenlemeler yapıldı: İşveren Sendikaları; desteklerden yararlanabilmeleri için İşbirliği Kuruluşu tanımına dahil edildi. Proje başına düzenlenebilecek 5 yurt dışı pazarlama faaliyeti sayısı 10'a çıkarıldı. Bir işbirliği kuruluşunun eş zamanlı yürütülebileceği proje sayısı 5'den 10'a çıkarıldı. Söz konusu değişikliklerle Ur-Ge desteğinin ülke çapında daha yaygın ve etkin şekilde kullanılması, daha fazla işbirliği kuruluşunun destekten yararlanması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlikte iş yapma kültürü gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN