Anne babalar DEHB'ye dikkat

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor

KKTC'deki Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nden Çocuk Psikologu Uzman Psikolog Damla Alkan, çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'na (DEHB) dikkat çekti. Alkan, bazı çocuklarda aşırı hareketliliğin (hiperaktivite), bazılarında da dikkat eksikliğinin önde olduğu belirtilerin, bazı çocuklarda ise hem dikkat eksikliği, hem de aşırı hareketlilik belirtilerinin birlikte görüldüğünü belirtti.

DAHA ETKİLİ OLUYOR

Damla Alkan, "Günümüzde ilaç tedavisi, DEHB belirtilerinin düzelmesinde çocuklarda %70-80 oranında etkili olurken; ilaçlar kişiye DEHB ile baş etmek için gerekli beceri ve stratejileri kazandırmadığından, tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle, çocuğun davranışlarını düzenlemeye, DEHB ile baş etmesi için gerekli beceri ve stratejileri kazanmasını sağlamaya yönelik uygulanan yaklaşımlar ve psikoterapiler çözümde çok daha etkili olmaktadır" dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPILMALI
Çocuklarında DEHB şüphesi bulunan ailelerin, mutlaka çocuklarla çalışan uzman bir psikologa veya çocuk ve ergen psikiyatrisine başvurmaları gerektiğini vurgulayan Uzm. Psk. Damla Alkan; DEHB'li çocuklar için, okula ilişkin sorunlar ve evde yaşanan güçlüklerle ilgili olarak ailenin, çocuğu izleyen uzmanın ve okulun işbirliği içinde çalışması gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne babalar DEHB'ye dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN