Gaziantep ekonomisi savaşa kafa tutuyor

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Güneydeki sınır illerinin, Ortadoğu'daki karışıklıklardan olumsuz etkilendiği konuşulurken, Gaziantep yıl sonu ihracat hedefini 7 milyar dolar olarak belirledi

Başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde yaşanan çatışmalar ve karışıklıklar için "Güneydeki illerimizin ekonomisine ağır zarar veriyor" denirken, Gaziantep bunun tam tersini ortaya koydu. Suriye'de çatışmaların en yoğun olduğu bölgeye sınırı olan Gaziantep'in yıl sonuna kadar 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirmesi bekleniyor. Gaziantep Temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 15,8 ihracat artışı yakaladı.

YAZIN HER AY ARTIŞ OLDU

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Gaziantep ihracatının özelliğinin yılın son aylarında artış göstermesi olduğunu belirterek, "Bu yılı 7 milyar dolara yakın ihracatla kapatacağız" dedi. Gaziantep'in ihracat artış trendini sürdürdüğünü, Haziran ayında yüzde 9,1, Temmuz ayında yüzde 15,8 ve Ağustos ayında yüzde 5,1 oranında arttığını anımsatan Konukoğlu, Ağustos ayında Türkiye genelinde düşüş yaşandığını, bunun en büyük sebebinin ihracat yaptıkları ülkelerin çoğunun bu ay tatil olmasından ve bayramdan kaynaklandığını anlattı.

ANKARA'DAN HIZLI BÜYÜYOR

Gaziantep'in ihracat ortalamasının geçen sene 489 milyon dolarken bu yıl 523 milyon dolara yükseldiğinin altını çizen Adil Konukoğlu, "Eylül, ekim, kasım, aralık ayları Gaziantep olarak bizim en fazla ihracatımızın arttığı dönemlerdir" dedi. Gaziantep'in en fazla ihracat yapan altıncı il konumunu koruduğunu, önümüzdeki yıl Ankara'yı geçerek beşinci sıraya yükselebileceklerini ifade eden Konukoğlu, "Çünkü biz, Ankara'dan daha hızlı büyüyoruz. Artık, bizim de gözümüzü katma değeri yüksek malların üretimi ve ihracatına doğru çevirmemiz gereli" dedi.

ÜLKE SAYISI ARTACAK
Ağustos 2013 itibariyle 170 ülkeye dış satım yaptıklarını, bu sayıyı 185'lere çıkarmak gerektiğini belirten Adil Konukoğlu, Gaziantep olarak '2023 vizyonunda 30 milyar dolarlık ihraca yapma ve gümrük kapısı olan her ülkeye mal satma' hedefi koyduklarını anımsattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep ekonomisi savaşa kafa tutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN