Şevket COŞKUN: Mersin'de dev buluşma

Giriş Tarihi: 19.9.2013

AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ın Ekonomi Bakanı olması ile başlayan Mersin'in çıkışı devam ediyor. Çukurova Havaalanı, Akdeniz Oyunları başta olmak üzere bir sürü yatırım ve etkinlik alan Mersin bu kez de "Türk Arap Ekonomi Zirvesi" ne ev sahipliği yapacak. 25 Eylül 2013 tarihinde Suudi Arabistan, Katar, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Cibuti, Tunus, Moritanya, Filistin, Umman ve Libya gibi ülkeler bu zirvede yer alacak.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye ve Arap ülkelerinin bu güne kadar yapılan en geniş katılımlı ve kapsamlı ekonomi buluşması olduğunun altını çiziyor. Son yıllarda Ortadoğu'da yaşanan siyasi gelişmeler de göz önüne alınırsa bu zirvenin önemi bir kat daha büyüyor. Böylesine önemli bir toplantının Ortadoğu'ya, Türkiye'nin açılan kapısı Mersin Limanının bulunduğu bir netten yapılması da önemli. Mersin'in bu önemli zirveye " Dev Buluşma " adını vermesi gerçekten çok doğru. Zirveye bu ülkelerin Ticaret ve Yatırım Bakanları'nın katılması Mersin'in yatırım alabileceği ve öneminin artması anlamı da taşıyor.
Zirvede Arap Birliği sekretaryasının da yer alacak olması ve bu ülkelerin Arap Birliği üyesi olması belki de Mersin'den tüm dünyaya önemli bir çağrıda da bulunması beklenebilir. Bakan Zafer Çağlayan hesap kitap adamı olması ile dikkat çeker . Onun için şu söyledikleri çok önemli: "Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alınacağı Mersin'deki toplantı, ekonomik anlamda, Arap ülkeleri ile Türkiye arasında bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve en büyük toplantı olma özelliğini taşıyor. Arap ülkeleri, yaklaşık 2,7 trilyon doları bulan Gayrisafi Milli Hasılaları, 2 trilyon doları aşan dış ticaretleri ve 400 milyona yaklaşan nüfusları ile dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden biri konumunda. 2012 yılı itibariyle bu ülkelerin toplam ihracatı 1,3 trilyon dolar ve ithalatı 775 milyar dolar olarak gerçekleşti." Bunlar çok büyük rakamlar bu yatırım ve paranın bir kısmını daha Türkiye ve Mersin'in alması mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevket COŞKUN: Mersin'de dev buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN