Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyelilerin durumu raporla netlik kazanacak

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Gaziantep Kent Konseyi, iç savaş nedeniyle Türkiye'e sığınan Suriyelilerin durumu ile ilgili "sığınmacı-mültecimisafir" olgusuna dair genel düşünce ve önerilerini kapsayan bir rapor hazırladı. Barışçı bir pencereden bakılan raporda, Suriyelilere seçme ve seçilme hariç tüm hakların verilmesi talep edildi.

VERİLER PAYLAŞILDI

Hazırlanan rapordan bazı bilgiler veren Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, "Kayıt, bilgi ve istatistikleri daha sağlıklı hale getirmek adına Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye girişte çok sıkı bir kayıt sisteminin oluşturulması gerekiyor. Bu insanlara iş kurma, çalışma, yatırım yapma, barınma, eğitim ve sağlık konularında yabancı statüleri baki kalmak şartıyla izin verilmesini öneriyoruz. Aslında bu, yasadışı ve kayıtdışı işleyen bir sistemin resmileşmesi olarak da okunabilir" dedi.

'AÇ' İNSANLAR DEĞİLLER
Suriye'den gelen insanların sürekli sadece birer tüketici ve yardım bekleyen 'aç' insanlar olarak lanse edilmesinin doğru olmadığını söyleyen Binici, "Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'deki pek çok kente Suriyeli sığınmacıların değişik kriter ve ölçülerde iktisadi girdileri de olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilerin durumu raporla netlik kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN