Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ustalara Altın Koza'dan Yaşam Boyu Onur Ödülü

Giriş Tarihi: 21.9.2013

Adana Altın Koza Film Festivali'nde Çolpan İlhan, Demir Karahan, İzzet Günay ve Necip Sarıcı'ya Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Ödül gecesi Şevval Sam'ın şarkıları ile renklendi

Bu yıl 20'ncisi gerçekleşen ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Türk sinemasına uzun yıllar hizmet vermiş Çolpan İlhan, Demir Karahan, İzzet Günay ve Necip Sarıcı'ya Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Demir Karahan ödülünü alırken Adana için "Babamı Asri Mezarlık'ta kucaklayan topraklar" ifadesini kullandı. Birbirinden güzel şarkılarıyla geceyi renklendiren Şevval Sam, konuklardan büyük alkış aldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Çok heyecanlı ve bir o kadar da mutluyuz" dedi.

BABA TOPRAĞI ADANA

Vatan Şaşmaz'ın sunduğu ve ödül alan sanatçıların yaşamlarını anlatan kısa filmlerin gösterildiği gecede sahneye ilk çıkan Necip Sarıcı, Adana'ya ilk kez 1969'da Altın Koza'dan ödül almak için geldiğini belirterek, "Başta Yılmaz Güney olmak üzere Adanalı sanatçılarla ve yapımcılarla çalıştım. O dönem Adanalı işletmeciler İstanbul'a para akıtıyordu" dedi. Demir Karahan ise Adanalı olduğunu belirterek "Pamuğu gibi, buğdayı gibi topraklarından çıktığım bir şehir Adana. Babamı Asri Mezarlık'ta kucaklayan topraklar Adana" diye konuştu.

TANITIM FİLMİNİ İZLEDİ
Ödül gecesinde İzzet Günay ile Çolpan İlhan da ödülünü kaldıran sanatçılardı. Aldığı ödülün heyecanını yaşadığını belirten İzzet Günay, "Bizi bugünlere el üstünde tutarak taşıyan Türk film seyircisine hepimizin bir minnet borcu var. Onlar olmasaydı, biz bu ödüllere kavuşmayacaktık" dedi. Gecede son ödül Çolpan İlhan'a gitti. Tanıtım filmini herkes gibi keyifle izleyen Çolpan İlhan, "Sinemada neler yaptığımı az önceki filmde izlediniz. Yeniden tekrarlamaya gerek yok. Daha nice ödüllere" diyerek herkese teşekkür etti. Gece Şevval Sam'ın şarkılarıyla renklendi.

HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Gecenin ev sahipliğini eşi Serpil Aldırmaz ile birlikte yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Altın Koza'nın gelecek yıl çok daha görkemli ve geniş tabanlı olacağını belirterek, "Türk sinemasının 100. yıldönümü nedeniyle gelecek yıl çok daha farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Hazırlıklara şimdiden başlayacağız. Bu yılki Altın Koza ise beklenenin çok üstünde bir performans sergiliyor. Festivalimize katılan, destek veren, bizimle hareket eden herkese teşekkür ederim. İyi bir iş çıkarmanın mutluluğu ve keyfini yaşıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ustalara Altın Koza'dan Yaşam Boyu Onur Ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN