Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk - Arap zirvesi Mersin'de yapılıyor

Türk-Arap Ekonomi Zirvesi kapsamında Arap Ligi üyesi ülkeler 25 Eylül'de Mersin'de buluşacak zirvenin çok önemli olduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Türk-Arap Ekonomi Zirvesi kapsamında Arap Ligi üyesi ülkeler 25 Eylül'de Mersin'de buluşacak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, zirvenin Türkiye ile Arap ülkeleri arasında bugüne kadar yapılacak en geniş katılımlı ve kapsamlı ekonomi buluşması olacağını belirterek, zirvede Ortadoğu ve Afrika'da yaşanan siyasi gelişmelerin bölge ve ülke ekonomilerine etkilerini masaya yatırılacağını, dünyadaki gelişmeler ışığında sorunların aşılması ve işbirliğinin geliştirilmesini konuşacaklarını bildirdi.

BAKANLAR DA KATILIYOR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin, Arap ve Afrika ülkeleriyle ekonomik sorunların aşılması ve işbirliği yolunda 'dev bir buluşmaya' ev sahipliğine hazırlandığını ifade etti. Girişimleri sonucunda Türk- Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları 1. Dönem Toplantısı'nın 25 Eylül 2013 tarihinde Mersin'de gerçekleştirileceğini belirten Çağlayan, bu kapsamda dünyanın en etkili bölgesel kuruluşlarından olan Arap Ligi'ne üye Suudi Arabistan, Katar, Irak, Lübnan, Ürdün, Sudan, Cibuti, Tunus, Moritanya, Filistin, Oman ve Libya'nın Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları ile bir araya geleceklerinin belirtti.

EN GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Arap Ligi sekretaryasının da katılım sağlayacağı toplantıda Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticaret ve yatırımlar başta olmak üzere işbirliği alanları ve mevcut ilişkiler ele alınacağının altını çizen Çağlayan, "Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alınacağı Mersin'deki toplantı, ekonomik anlamda, Arap ülkeleri ile Türkiye arasında bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve en büyük toplantı olma özelliğini taşıyor" dedi. Bakan Çağlayan, Türk firmalarının da Irak, Libya ve Mısır başta olmak üzere tüm Arap Ligi ülkelerine yayılan yatırımlarına dikkati çekerek, Türk firmaların Arap Ligi ülkelerindeki yatırımları da 4 milyar dolar civarında olduğuna işaret etti. Son dönemde ticaretin ve yatırımların rotasının değişmeye başladığını anlatan Çağlayan, artık gelişme yolundaki ülkeler ve özellikle Arap ülkelerinin, yeni ekonomik düzende en önemli destinasyonlar arasına girdiğini vurguladı. Bakan Çağlayan, Avrupa'da yaşanan borç krizi sonrasında Arap ülkelerinin fonlarının, tüm dünyada en önemli yatırımcı oyuncular haline geldiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk - Arap zirvesi Mersin'de yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN