Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutsal mekanların halısına Kaşmir talip

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Mescid-i Aksa'nın, 5 bin 200 metrekarelik halı tabansını dokuyan Gaziantepli Kaşmir Halı, Mekke ve Medine'de bulunan kutsal mekanların taban döşemelerini dokumaya talip oldu. Kaşmir Halı'nın bünyesinde faaliyet gösterdiği Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, talep gelmesi halinde ilk başta Kabe'nin taban halısını dokumak istediklerini açıkladı.

MANEVİ YÖNÜ ÇOK ÖNEMLİ

2011 yılında Mescid-i Aksa taban halısını teslim ettiklerini anımsatan Topçuoğlu, İslam aleminin göz bebeği olan bu yapı için çalışmanın manevi yönden çok önemli bir proje olduğunu belirti. Topçuoğlu, "Maksimum hassasiyet ve özenin gösterildiği çalışmalarda, gerek ipliklerin seçimi, gerekse de tasarım yönünden Mescid- i Aksa'ya yakışır bir ürünü ortaya koymanın mutluluğunu yaşadık" dedi. Camiler ve büyük mekanlar konusunda tecrübeli olduklarını söyleyen Topçuoğlu, "Mescidi Aksa'daki çalışmamız, dünya genelinde bilinirliğimizi artırdı. Şimdi de Mekke ve Medine'de bulunan kutsal mekânlarımızın ve özellikle de Kâbe-i Muazzama'nın halı ihtiyaçlarını karşılamaya Kaşmir Halı olarak talibiz" diye konuştu.

ÇİN'E BİLE HALI GİDİYOR
Bu tür projelerin üretimlerinin yüzde 3 veya 5'ini oluşturduğunu vurgulayan Topçuoğlu, halı sektöründe en hızlı büyüyen firma olduklarını ve Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu içerisine girme başarısı gösterdiklerini kaydetti. Son yıllarda halı sektöründe önemli atılımların yapıldığını ve çok farklı halıların üretime kazandırıldığını kaydeden Topçuoğlu, "Her ülkenin farklı kültürleri var. Renk açısından desen tasarım açısından farklı bakış açıları mevcut. Biz o bölgelerin taleplerine göre bunları değerlendirip koleksiyonlarımızı hazırlıyoruz. 40'ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. ABD, Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu, Doğu Bloğu ülkeleri, Rusya ve Çin'e kadar halı gönderiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal mekanların halısına Kaşmir talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN