Yaş meyve ve sebzede rekabet için fiyat ve kalite

Giriş Tarihi: 24.9.2013

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, sektörün dünyayla rekabet edebilmesi için kalite ve maliyet olarak bir adım öne çıkması gerektiğini söyledi

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, Türkiye yaş meyve sebze sektörü içinde en önemli ürün grubu olan narenciyede 2013- 2014 ihracat sezonunun 20 Eylül itibariyle başladığını belirtti. Bu sezon ürünlerin yüksek kalitede olması nedeniyle üretici ve ihracatçıların olumlu beklenti içerisinde olduklarını, söz konusu ürünleri diğer çeşitlerin de takip edeceğini belirten Ali Kavak, narenciye ihracat sezonunun tüm ihracatçılara ve ihracat zincirine katkı sağlayan tüm paydaşlara hayırlı olmasını diledi. Kavak, sektörün dünyayla rekabet edebilmek için maliyet ve kalitede bir adım önde olması gerektiğini söyledi.

İHRACATTA PAYI BÜYÜK
Son 10 yıllık dönem göz önüne alındığında, 2002 yılında 237 milyon 204 bin 810 dolar olan narenciye ihracatının, 2012 yılı ocakaralık döneminde 914 milyon 152 bin dolarlık hacim ile toplam yaş meyve sebze ihracatı içinde yüzde 42 gibi önemli bir paya sahip olduğunu kaydeden Kavak, "Geçmiş yıllarda üretici ve ihracatçı arasında sağlanan işbirliği çalışmaları sonucu, bugün dünya narenciye üretiminde ve ihracatında önde gelen ülkeler arasında yer alınmaya başlanmış, binlerce aileye de istihdam yaratılmıştır. Ülkemizin 2012 yılı narenciye üretim miktarı 3,4 milyon ton olarak bildirilmiştir. Gelinen noktada Türkiye, dünya narenciye üretiminin yüzde 3'ünü karşılamaktadır. Sahip olunan bu başarı, kurumlar arası iş birliği ve bu iş birliğinin üreticilere yansımasından kaynaklanmaktadır" dedi.

ÇEŞİTLERİ ARTIRMALIYIZ
Üretim ve ihracatın birbirinin ayrılmaz birer parçası olduğu hususunun önem kazandığını ifade eden Kavak, "Dış pazarların talep ettiği ürün çeşitlerini sağlamak, üreticilerin pazara entegre olmasını sağlayarak üretimden ihracata giden yolda sektördeki katma değeri yükseltmek ve narenciye sektörünün, Türkiye ve dünya ticaretinden aldığı payı yükseltmek ana hedefimiz olmalıdır. Bu hedefi yerine getirirken, eş zamanlı olarak üretici ihracatçı iş birliğini sağlayarak, hem üreticinin elde ettiği geliri hem de ihracatımızı artırmış olacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaş meyve ve sebzede rekabet için fiyat ve kalite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN