Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dali'nin eserleri Gaziantep'te

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Ünlü ressam Salvador Dali'nin "Zodyak" adlı sergi Sanko Sanat Galerisi'nde açıldı

Gaziantep'in ilk sanat galerisi olan Sanko Sanat Galerisi, yeni sergi dönemini modern resmin en büyük öncülerinden "dahi ressam" Salvador Dali'nin "Zodyak" adlı sergisiyle açtı. Küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu'nun gerçekleştirdiği ve 10 Ekim'e kadar açık kalacak sergide, 20'nci yüzyıl resminin öncü isimleri arasında yer alan Salvador Dali'nin 25 özgün baskısı yer alıyor.

EN BÜYÜK HAYALİ
Tiyatro sanatçısı Kenan Işık ile birlikte serginin açılışını yapan Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, törendeki konuşmasında, en büyük arzusunun müzeler kenti olan Gaziantep'in bütün dünyada müzeleriyle, sanat galerileriyle, sanatçılarıyla tanınması olduğunu söyledi. Konukoğlu, "Bu konuda Gaziantep'te yaşaya tüm paydaşlarımız üstüne düşen görevi yaptığı takdirde, çok başarılı olacağımıza inanıyorum" diye konuştu. Serginin açılışına katılan Kenan Işık da bugün sanayisi, kültürü, demokrasisi ile ilerlemiş batı ülkelerine bakıldığında hepsinin en önce kültür-sanat toplumu olduğunun görüleceğini vurguladı. "Kaliteli insan yetiştirmek için birinci şart bu" diyen Işık, 1950'li yıllarda yanmış yıkılmış Almanya'nın bugün dünyanın en büyük ülkesi olduğunu, bunu başarırken şehirlerinde önce tiyatro, opera, sinema ve sanat galerileri açtığı örneğini verdi.

DEVLETLER YAPIYOR
Sanko Holding'in çok büyük bir işe imza attığını, sergilenen tabloların dünyanın en büyük müzelerinden temin edilerek getirildiğini belirten Fahri Özdemir ise "Bu tür sergileri dünyada devletler açıyor. Ülkemizde ise Sanko Holding bu işi gerçekleştirerek büyük bir işe imza attı. Başka ülkelerde bu sergiye ücret ödenerek girilirken Gaziantep'te ücretsiz olarak gezilebilecek. Bu Gaziantep için büyük bir şans ve Sanko Holding'in sanata verdiği değeri gözler önüne seriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dali'nin eserleri Gaziantep'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN