Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilmeden katilini kurtarmış

Adana'da kuyumcu soygunu sırasında ateş etmeye çalışan babasına engel olan Mahir Aytaş'ın soyguncuyu kurtardığı bildirildi

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Adana'da bir kuyumcudan 4,5 kilo altın çalıp kaçarken kendilerine engel olmak isteyen berber baba ile oğlunu pompalı tüfekle öldürüp, 5 kişiyi yaraladıkları iddia edilen 5'i tutuklu 7 şüpheli hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 21'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Olayda 16 yaşındaki Mahir Aytaş'ın, ateş eden babasının önüne geçip 'Dur yapma, sakın ateş etme' diyerek eline vurup soyguncuyu ölümden kurtardığı, ancak tetikçi Abdullah Aslan'ın (30) bunun üzerine pompalı tüfekle Mahir ile babası Ali Can Aytaş'ın ölümüne neden olduğu bildirildi.

KANLI SOYGUN

Olay 26 Ağustos günü meydana geldi. Kıbrıs Caddesi üzerinde Baygın Kuyumculuk'u soyan maskeli hırsızlar 4,5 kilo altınla kaçarken, dışarıda bekleyen yasadışı terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu öne sürülen tetikçi Abdullah Aslan, bitişikteki berber dükkanını çalıştıran Ali Can Aytaş ile oğlu Mahir'i pompalı tüfekle öldürdü. Açılan ateş sonucu Uğur Can Yıltay (17), sokakta yürüyen Arife Laçin (42), 5 yaşındaki Sultan ve 7 yaşındaki İrem Alpaltun ile kuyumcu Hakkı Baygın yaralandı.

ÖZEL EKİP KURULDU
Cinayet Bürosu'nca oluşturulan özel ekip, kuyumcu soygunu 40 dakikada çözdü. Berber baba ilk oğlunu öldüren Aslan ile soyguna karıştığı ve planladığı iddia edilen 19 yaşındaki Kemal Tekel, 21 yaşındaki Ferman Akipa, 18 yaşındaki Şükrü Akad, 18 yaşındaki Doğan Turan yakalanıp tutuklandı. 15 yaşındaki D.Ö. ile 17 yaşındaki A. G. hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı. 37 bin liralık altın ile tüfekler bataklık halindeki bir su birikintisinde bulundu.

3 KEZ MÜEBBET

Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Nitelikli adam öldürme, nitelikli yağma, nitelikli yağma suçuna yardım, mala zarar verme ve yaralama" suçlarından dava açtı. 6 kişi hakkında takipsizlik kararı veren savcı cinayeti işleyen Abdullah Aslan ile soyguna karışan Ferman Akipa, Kemal Tekel, D.Ö. ve A. G. hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca 21'şer yıl hapis cezası istedi. Doğan Turan ile Şükrü Akad'a ise 15'er yıl talep etti.

SOYGUNCU ATEŞ ETTİ
Hazırlanan iddianamede, olayda can veren Mahir Aytaş'ın, soyguncuya ateş eden babası Ali Can Aytaş'ın eline vurarak soyguncunun vurulmasını engellediği belirtildi. Olay şöyle anlatıldı: "Soygunu gören Mahir babasına durumu bildirdi ve dışarı çıkmamasını istedi. Baba Ali Can Aytaş, tabancasını alıp çıkarak dışarıda bekleyen Abdullah Aslan'a ateş etti. Bu sırada Mahir, babasının eline vurunca kurşun isabet etmedi. Soyguncu da hemen silahını ateşleyip baba ile oğlunu öldürdü."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilmeden katilini kurtarmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN