Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dülük kenti turizme açılıyor

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Gaziantep'te bulunan Dülük Antik Kenti, kazıların bitmesi beklenmeden ortaya çıkarılan bölümleriyle ziyarete açılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı kararla, gün yüzüne çıkarılan bölümleri yapılacak özel düzenleme ile turistlerin ziyaretine açılacak olan antik kentte yıllardır devam eden kazıların bir an önce bitirilmesi ve bölgenin açık hava müzesi yapılması planlanıyor.

KORUMAYA ALINIYOR

Dülük Tabiat Parkı içerisinde bulunan alanda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kentte medeniyetin izleri hummalı bir çalışma ile gün yüzüne çıkarılmaya başlandı. Birçok medeniyetin izlerini taşıdığı antik kentte profesyonel arkeologlar gözetiminde kazı çalışmaları yürütülüyor. Titizlikle yapılan çalışmalar sonrası gün yüzüne çıkan taş duvarların ise tam olarak yok olmalarının engellenmesi için beton harç ile doldurularak dayanıklılığı artırılıyor. Taş sütunlar da ince bir çalışmanın ardından çıkartılarak korumaya alınıyor.

DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞI

Kazı çalışmasının yapıldığı antik kente gelen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, alanı inceledi. Başkan Fadıloğlu, "Hem mimari unsurlar açısından hem de inanç merkezi açısından buradaki buluntular meydana çıkarılmış durumda. Burası dünyanın bilinen en eski tapınağı olması açısından dikkat çekici" dedi.

ÖNEMLİ ESERLER BULUNDU
Dülük Kazı Başkanı Prof. Dr. Engelbert Winter ise "Kazı çalışmalarımız Ekim ayının ortalarına kadar devam edecek. Bu yılki çalışmalarımızda da oldukça ilginç ve bir o kadar önemli buluntulara rastladık. Buluntularımız arasında boncuk, mühür gibi buluntular ve yazıtlar ve sikkeler var ve bunlar yine bizim tahmin ettiğimiz veya bu zamana kadar tespit ettiğimiz 2 bin yıllık bir geçmişi olan ve devamlı inanç alanı olarak kullanıldığını gösteren buluntulara rastladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dülük kenti turizme açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN