Korkuluklara dokunsan düşer

Adana'da sulama kanallarına uçan araçlarla ilgili görüş bildiren vatandaşlar isyan noktasına geldi. "Yeter artık durdurun bu cinayetleri" diyen kent halkı, "Yoksa daha çok Sezai'ler can verir" diyor

Adana'da 24 Eylül Salı günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erhan Güngör ile birlikte içinde bulunduğu makam otomobilinin kanala düşmesini sonucu yaşamını yitiren Müdür Yardımcısı Sezai Balcılar'ın ölümünün ardından sulama kanallarıyla ilgili tepkiler devam ediyor. SABAH Güney'in görüştüğü Adanalılar, kentin birçok noktasından geçen kilometrelerce uzunluğundaki DSİ sulama kanallarının çevresindeki bariyerlerin güçlendirilmesini istedi.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Eşinin ölümünde kusurlu olanları dava edeceğini söyleyen Bilge Balcılar'ın ardından kazaların sıkça yaşandığı Mavi Bulvar üzerindeki esnaflar da yetkililere seslenerek, "Artık bu kazaların yaşanmasını istemiyoruz. Özellikle yeni yapılan kavşaktaki yeşil ışıkta geçen vatandaşlar 90-100 kilometreyi bulan hızla araçlarını sürüyor. Yol boyunca ne ışık ne da hızı kesici kasisler var. Virajı alamayan sürücü de direksiyon hâkimiyetini kaybedip ya kanala uçuyor ya da yayaya çarpıyor" diyor.

VATANDAŞ GÖRÜŞÜ
SUDAN BEN ÇIKARDIM
Yusuf Biçer (Esnaf)

Olay tam çalıştığım işyerinin önünde meydana geldi. Otomobil kanala uçtuktan sonra suya atlayıp yardım istylen müdürü kurtardım. Daha sonra vatandaşlar şoförü kurtarmışlar. Yaşamını yitiren Sezai Balcılar'ı kurtarmak için çok uğraştılar. Öldüğünü öğrenince üzüldüm. Eğer bu kanallarda önlem almazlarsa dahaçok insan yaşamını yitirir. Yetkililer mutlaka bariyerleri güçlendirmeli.

DEMİRLER KUVVETSİZ

Kuddusi Karagöl (Demirci)
Ben demir ustasıyım. Kanal kenarlarına yapılan bariyerler maalesef kuvvetsiz. Genellikle balkonlar ya da apartmanlara yaptığımız otomatik demir kapılardan yapılan cinste. Bu demirlerin araçları tutması mümkün değil. Bunun için daha güçlü demirler ya da çelik halatlar kullanılmalı.

TRAFİK IŞIĞI ŞART
Ramazan Seyhunlu (Esnaf)
Özellikle Kasım Sacide Ener İlköğretim Okulu'nun bulunduğu bölgeye ya üst geçit yapılmalı ya da trafik ışıkları konulmalı. Yayaların geçmesi için konulan trafik ışığı var da onu da asfalt yapılması sırasında çıkarttılar bir daha da geri dikmediler. Ayrıca bariyerler kesinlikle güçlendirilmeli. 90-100 kilometre hızla gelen otomobiller faciaya davete çıkarıyor.

KAYNAKLA TUTTURULUYOR
Metin Ova (Dönerci ustası)

Gözümle gördüm, kanal kenarlarına yapılan demir bariyerleri bir kaynakla tutturuluyor. Sonra göz boyamak için rengârenk boyalar ile boyuyorlar. Maalesef bariyerler sağlam değil. Süratli gelen otomobillerin hızını kesmesi için belli aralıklarla yola kasisler konulmalı.

KORKA KORKA YÜRÜYORLAR
Halit Karatosun (Esnaf)

Kaza görmekten artık bıktık. Kısa bir süre önce yollara asfalt döküldü. Ancak kaldırım taşları ile asfalt bir oldu. Aileler kanal kenarından korka korka yürüyorlar. Her an bir otomobil kendilerine çarpacakmış korkusu yaşıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkuluklara dokunsan düşer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN