Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taziye evlerine eğitim dokunuşu

Bitlis'te Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında kentte bulunan taziye evleri okuma salonlarına dönüştürülüyor

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Bitlis'te taziye evi olarak kullanılan binalar okuma salonlarına dönüştürülüyor. Yükseliş ve Hüsrevpaşa mahallelerinde bulunan taziye evlerinin okuma salonuna dönüştürülmesi ile ilgili törenlere katılan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, bu projenin Türkiye'ye örnek olacağını, Türkiye'deki 80 bin taziye evinin işlevsellik kazandırılarak toplum yararına kullanılmasının sağlanacağını söyledi.

80 BİN TAZİYE EVİ

Projenin görünüşte küçük olmasına rağmen büyük sonuçları olacağını belirten Yurdakul "Örnek ve rol model olmasını bekliyoruz. Bugün Türkiye'de 80 binden fazla taziye evi olduğu söyleniyor. Bu evleri kullanamıyoruz. Bir vefat olduğunda 3 gün açık tuttuğuz bu yerleri daha sonra kapatıyoruz. Halbuki bu binalarda tuğla çimento gibi milli servet kullanılmıştır. O zaman bu milli serveti milletin emrine ve hizmetine sunmalıyız" dedi. Vali Yurdakul, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz'ın projeyi hayata geçirdiğini ifade ederek şunları söyledi: Buralardan gençler, yaşlılar ve çocuklar faydalanacak. Bir taraftan üst katta Kuran-ı Kerim öğrenecekler. Diğer taraftan taziye zamanlarında dualar okunacak. Onun dışında öğrencilerimiz kitap ve internetle buluşacak. Burada hocalarımız öğrencilerimize rehberlik edecek."

FAYDALI NESİLLER
Belediye Başkanı Fehmi Alaydın ise, "Buradaki eğitimle devletimize ve milletimize faydalı çocuklar ve gençler yetiştirmek arzusundayız. Bizler birkaç yıldır, bu tarz yerlerde bilgi evleri açıyoruz. Bu evlerin okul dışında etüt merkezleri gibi çalışmalarını sağlıyoruz. İnşallah burası da verimli bir şekilde işletilir" diye konuştu. Konuşmaların ardından öğrenciler ve protokol üyeleri ilk okuma salonunu açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taziye evlerine eğitim dokunuşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN