Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araban'dan dünyaya satışı başladı

Gaziantep'in Araban ilçesinden dünyanın çeşitli ülkelerine ihracatı başladı.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 14:37
Araban ilçesinin tek ocağından çıkarılıp işletilen 1. sınıf glasi fosilli ve beyaz mermerler dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.
Arabanlı İşadamı Vakkas Çevik, ortağı Mustafa Soner Azizoğlu ile birlikte ilçeye bağlı Doğan Köyü dağında yaptıkları araştırmalar sonucunda bölgede yüksek mermer rezervi olduğunu tespit etti. Bunun üzerine mermer rezervlerinin işletimi için bölgeye atölye açtı. Girişimciler, işledikleri ürünleri başta Amerika, İngiltere, Avusturya ve Irak olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç etmeye başladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İşadamı Vakkas Çevik, '30 işçi ve iş makineleriyle bu bölgede çalışmalarımıza başladık. Başlattığımız yoğun ve titiz çalışmalarımız neticesinde bölgede 1. sınıf glasi fosilli ve beyaz mermer elde ettik. Glasi fosilli mermer ile beyaz mermerleri 27-30 Mart 2013 tarihleri arasında İzmir'deki açılan MARLE 19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nda sergilendik. Bölgeden çıkardığımız özellikle glasi fosilli mermeri fuara katılan Amerika, İngiltere, Avusturya ve Iraklı taş firmalarının yetkilileri tarafından fuarda sergilenen tüm mermerler arasında benzeri olmayan 1. sınıf en kaliteli mermer olarak seçtiklerini ifade etti. Bu ülkelerdeki taş firmaları yetkilileriyle fuar sonunda yaptığımız görüşmeler neticesinde Araban Doğan Köyü'ndeki taş ocağında çıkardığımız özellikle Glasi Fosilli mermerleri Amerika, İngiltere, Avusturya ve Irak'a ihracatını başlattık' dedi.

Çevik, bin dönümlük alanda yılda 4 bin 900 metreküp üretim kapasitesine ulaştıklarını, özellikle glasi fosilli yakın gelecekte dünyanın her bölgesine ihraç edeceklerini kaydederek, 'Araban'dan Amerika, İngiltere, Avusturya ve Irak'a yaptığımız mermer ihracatı ile hem ülke hem de ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyoruz' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araban'dan dünyaya mermer satışı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN