Arabanlı pamuk üreticileri altın yılını yaşıyor

Beyaz altın olarak tanımlanan pamuk, Gaziantep'in Araban ilçesindeki üreticilerinin yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 14:26
Araban'daki pamuk üreticilerinden Mehmet Yener, son 10 yılın en yüksek verimini elde ettiklerini belirterek, '20 yıldan beri pamuk üreticiliği yapıyorum. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar her yıl pamuk üretiminde zarar ediyordum. Son 10 yıldan beri ilk defa bu yıl pamuk fiyatlarının gerçek fiyatını buldu. Kütlü pamuğun 1 kilogramını Çukobirlik'e 1 lira 83 kuruştan sattım.

Beyaz altın olarak bilinen pamuk bu fiyatla biz üreticilerine uzun yıllardan beri ilk defa para kazandırıyor. Araban Ovası'nda pamuk ekimi son 10 yıla oranla her yıl azalırken, bu yıl fiyatların normale dönmesiyle birlikte önümüzdeki yıl pamuk ekiminin bu yılkinin çok üstüne çıkacağını tahmin ediyorum. Arabanlı pamuk üreticileri olarak 2013 yılı pamuk hasadında elde ettiğimiz ürünü gerçek değerinde satarak para kazandığımız için uzun yıllardan beri ilk defa yüzümüz güldü' dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, 'Araban Ovası'nda 2012 yılında 28 bin dönüm gerçekleşen pamuk ekimi, 2013 yılında da 25 bin dönüme düştü. Son 10 yıldan beri pamuk üretiminden para kazanamayan Arabanlı üreticiler, her yıl pamuk ekimini azaltırken bu yıl pamuk fiyatlarının geçen yıllara oranla yüksek olması üreticilerimize altın yılını yaşatıyor. Bu yıl pamuk fiyatlarının geçen yıllara oranla yüksekliği nedeniyle önümüzdeki yıllarda Araban Ovası'nda pamuk ekiminin artacağını tahmin ediyorum' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabanlı pamuk üreticileri altın yılını yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN