Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şevket COŞKUN: Çevre duyarlılığı

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Yerel seçimler için yarış her geçen gün biraz daha artarken çevreyi en çok koruduğunu söyleyen, sanan pek çok siyasetçi olduğunu belirtmem gerekiyor.
Yerel seçim sürecinde şu ana kadar henüz çevre pek kirletilmedi. Kirletilmedi ama bu kirletilmeyecek anlamına gelmiyor.
Bugüne kadar yaşadığımız tecrübeler adayların yine çevreyi kirleteceğini söylüyor.
Mersin Barosu "Avukatların Gözü Çevrede" başlıklı bir basın bülteni gönderdiğinde aklıma bunlar geldi. Gerçekten de aday adayları şu günlerde billboardlarla yetiniyor.
Belki biraz seçim büroları çevresinde bayrakları fazlaca atıyorlar. Ancak inanıyorum ki bu seçimde çevreye dikkat edecekler ve kirletmeyecekler. Sözü avukatlardan açmıştım. Onların söylediklerine bakacak olursak, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, 5-6 Ekim 2013 tarihli toplantısını Mersin'de yaptı.
Mersin Barosu tarafından ağırlanan yaklaşık 20 kişilik komisyon üyeleri Mersin, Tarsus ve Silifke'ye kadarki bölgede yaşanan çevre sorunlarını inceledi. Göksu Deltası ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapılmak istendiği Büyükeceli beldesinde incelemeler yapan avukatlar, Göksu Deltası'nda yaşanan çevre sorunları ve planlanan barajların meydana getireceği olası etkileri de değerlendirdi. Mersin'de son ayların en çok konuşulan konusu olan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nı ile ilgili ise kamuoyuna önemli bir bilgi veren heyet; 16 Eylül 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Adana-Mersin Planlama Bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın, 7 Ekim tarihinden itibaren 30 gün süre ile Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasında askıya çıkarıldığını duyurdu.
Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin ÇED Raporu'nun 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı 1 Ekim 2013 tarihinde Ankara'da yapıldı. Ancak gelen yoğun tepkiler ve birçok kuruluş temsilcisi 3 bin sayfanın üzerindeki raporu inceleme sürecinde oldukları açıklamasını yaptı.
Bugün gereken önemi vermediğimiz çevreyi, yok sayarak yolumuza devam ediyoruz.
Ancak gelecek nesillerin bizi hiç de iyi anmayacağını bilmemiz gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevket COŞKUN: Çevre duyarlılığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN